I dzień Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych

I dzień Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych, zdjęcie: Michał Adamowski

W piątek (7.02.) o godz. 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie II Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar firmy PCD Salami. Na starcie stawiło się ok. 50 osób, które stanowiły załogi 16 balonów na ogrzane powietrze.

Na Podhalu panowały typowe warunki fenowe. Wiejący w Tatrach wiatr halny mógł skutecznie przeszkodzić w rozgrywaniu konkurencji. Kluczowe decyzje na odprawie mieli nam przekazać meteorolog oraz synoptyk IMGW. Okazało się, że prędkości wiatrów do ok. 800m kształtują się na poziomie do 4m/s, powyżej tej wysokości, zaraz pod warstwą inwersji, prędkość wiatru gwałtownie wzrastała do ok. 15 m/s. W końcu jednak zapadła wyczekiwana, pozytywna decyzja o starcie.

Dyrektor sportowy wyznaczył trasę z dwoma „krzyżami”, punktami do którego zawodnicy mieli za zadanie dolecieć i zrzucić jak najbliżej środka specjalny marker. Miejsce startu natomiast  załogi wybierały same, uwzględniając panujące aktualnie warunki meteorologiczne. Załoga balonu PCD Salami pod dowództwem pilota Krzysztofa Borkowskiego (Aeroklub Nowy Targ), na którego pokładzie zagościł w dniu dzisiejszym redaktor TVN24 – Jarosław Kuźniar, udała się w kierunku miejscowości Gronków z zamiarem wykonania lotu w kierunku zachodnim, nad wyłożone „krzyże”.


Zdjęcie: Michał AdamowskiZdjęcie: Michał Adamowski

Zaraz po oderwaniu kosza balonu od ziemi, okazało się, że miejsce startu było dobrane nie zbyt trafnie i balon poleciał w przeciwną stronę - w kierunku wschodnim. Wiele załóg popełniło dokładnie ten sam błąd. Wiatr zdążył już międzyczasie wyhamować do „zera” lub miejscami zmienić kierunek o 180 stopni. Trzy załogi wykazały się jednak dużą cierpliwością i obserwując trudności kolegów, zdążyły diametralnie zmienić swoje miejsce startu. Dzięki temu udało im się zrzucić marker w strefie pomiaru jednego z dwóch punktów. I tak najlepszą załogą po pierwszym dniu okazała się załoga balonu GASPOL (sponsor naszej imprezy) pod dowództwem Arkadiusza Iwańskiego (Aeroklub Włocławski) uzyskując wynik 3,15m od centrum „krzyża”. Na kolejnym, drugim miejscu uplasował się Tomasz Gajewski (Colorex) z rezultatem 3,60m, a na trzecią pozycję zajął Piotr Noga (Aeroklub Śląski) z wynikiem 33,20m. Pozostali zawodnicy nie zaliczyli żadnego wyznaczonego punktu i zajmują ex aequo 4 miejsce.


Zdjęcie: Michał AdamowskiZdjęcie: Michał Adamowski

Serdecznie zapraszamy na drugi dzień zawodów, w którym planowane jest rozgranie kilku konkurencji w ramach dwóch lotów. Pierwsze starty planujemy już na godzinę 8.00, natomiast druga kolejka lotów odbędzie się o godzinie 14.00 z lotniska miejskiego w Nowym Targu. Zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym „Balony w obiektywie”. Nagrodą główną za wykonanie najlepszego zdjęcia lub filmu związanego z zawodami jest przelot balonem firmy PCD Salami. 


Zdjęcie: Michał AdamowskiZdjęcie: Michał Adamowski

Relacja z lotu balonem z udziałem Jarosława Kuźniara zostanie wyemitowana już w sobotę (8.02.) o godz. 8.47 na stacji TVN24. Przeżyjmy te piękne chwile razem. Zapraszamy i do zobaczenia!  

Paweł Kos

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus