Święto Latawca czyli Latawcowe Mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego

Święto Latawca czyli Latawcowe Mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego (fot. aeroklubkrakowski.pl)

W niedzielę 04.10.2015 r. rozegrano zawody tzw "Święto Latawca" czyli  LIII Latawcowe Mistrzostwa Aeroklubu Krakowskiego dla młodzików w klasach FLP i FLS.

Piękna pogoda, idealna dla latawców (lekki wietrzyk) zachęciła wiele dzieci wraz z rodzinami do przybycia  i wzięcia udziału w Święcie Latawca, które odbyło się na terenie lotniska w Pobiedniku Wielkim. W sumie w zawodach brało udział 45 zawodników i zawodniczek. Kibicowały im rodziny, często wielopokoleniowe. W zawodach latawcowych mogły brać wszystkie dzieci - i te zrzeszone, uczęszczające na zajęcia w modelarniach jak i dzieci niezrzeszone, które budowały latawce samodzielnie w domu. Niektóre były pięknie zdobione - misterne rysunki z użyciem różnorodnych technik. Od malowania flamastrami aż po używanie lakierów do paznokci z brokatem (jak powiedziała jedna z mam - modelarstwo wymaga poświęceń). Niektórzy zawodnicy pokazali nam tzw. efekty specjalne, np. zrzut skoczka spadochronowego, co dawało im dodatkowe punkty w ocenie końcowej.

Latawce były oceniane w dwóch kategoriach: płaskie i skrzynkowe. Oceniane są wg pięciu głównych kryteriów, które zawierają dodatkowe punkty:
• oceniana jest forma latawca, ilość elementów, technologia, funkcjonalność transportowa
• staranność wykonania
• zdobienie-malowanie
• lot

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik dostał dyplom oraz nagrodę rzeczową. Nagrody i puchary ufundował Aeroklub Krakowski.

Dodatkowo, dla naszych milusińskich przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. Jedną z nich był start rakiety ze "słodkim ładunkiem". Po starcie, na wysokości ok. 100m zrzuconych zostało kilkadziesiąt cukierków. Każdy cukierek miał przywiązaną małą wstążkę. Oprócz tego dzieci mogły oglądać modele starszych kolegów oraz dorosłych modelarzy. Prezentowali oni różnego rodzaju modele. Począwszy od szybowców zdalnie sterowanych, rakietoplanów po samoloty z silnikami spalinowymi. Wszystkie te modele były prezentowane na ziemi jak i w trakcie lotu. Mamy nadzieję, że wielu z zawodników Święta Latawca w przyszłości zostanie profesjonalnymi modelarzami a potem lotnikami.

Do zobaczenia na najbliższych zawodach. Proszę śledzić stronę - Sekcja Modelarska - zakładka Kalendarz. Tam znajdują się wszelkie informacje o imprezach organizowanych przez Sekcję Modelarską. Zapraszamy.

Oficjalne sprawozdanie i wyniki znajdują się na stronie: www.aeroklubkrakowski.pl

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus