Modelarze znowu w czołówce!

Aeroklub Krakowski
Modelarze kosmiczni znów zawitali do Lisich Kątów. W dniach 18-20 czerwca rozegrano tam Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych dla Juniorów i Seniorów.

W słonecznych Lisich Kątach odbyły się po raz kolejny Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych. Pogoda była rewelacyjna, za równo modelarze jak i miejscowi szybownicy mieli powód do radości. Szlaki cumulusów, które nie rzadko są tylko marzeniem, w ten weekend przyniosły znakomite warunki do przeprowadzenia Mistrzostw. Rozegrano wszystkie planowane konkurencje rakiet wysokościowych S1, rakieto szybowców S8 oraz makiet rakiet S5,S7. Rywalizacja pokazała , że jesteśmy w bardzo dobrej „kondycji”. Poziom zawodników jest naprawdę zadowalający i niesie powiew optymizmu przed sierpniowymi Mistrzostwami Świata w Serbii.

Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w klasie rakiet wysokościowych były stu procentowym odwzorowaniem rzeczywistego poziomu lotu osiągniętego przez rakietę. Stara metoda pomiaru geodezyjnego odeszła do lamusa, nastała nowa era altimetrów, możliwa dzięki Leszkowi Szwedowi (Adrel-Kraków).

Szarą stroną Mistrzostw jest niska frekwencja zawodników. Pojawili się zawodnicy z Aeroklubów: Krakowskiego, Mieleckiego, Nadwiślańskiego, Słupskiego, Śląskiego, Ziemi Lubuskiej i Ziemi Mazowieckiej oraz z klubów MTS Kwidzyn, MTSR „Sowiniec” oraz GKMLiK Rybnik. Brak nowego narybku jest widoczny, a i „starzy” modelarze rezygnują z kariery sportowej. Zauważalne jest to najbardziej w klasie makiet, gdzie startują najbardziej wytrwali i najbardziej cierpliwi modelarze. Należy zadać sobie pytanie, gdzie leży błąd? Czy młodzież została już wchłonięta przez komputery czy po prostu wiąże się to z brakiem środków na rozwijanie zdolności? Jednak pozostawiam to zmartwienie komisji modelarskiej AP.

Aeroklub Nadwiślański jak zwykle stanął na wysokości zadania, świetną organizację zawdzięczamy Jerzemu Bonieckiemu i Andrzejowi Szynace oraz wielu wspaniałym modelarzom z sekcji modelarskiej A.Nadwiślańskiego. Jednocześnie pragnę zaznaczyć jak ogromny wkład mieli sędziowie, szczególne słowa uznania należą się Pani Ewie Dudziak-Przybytek, która jako Sędzia Bezpieczeństwa oceniała prawidłowość startów. Dziękujemy również chronometrażystom oraz pracownikom Aeroklubu za zaangażowanie w organizację Mistrzostw.

Klasa S8D-junior

Artur Szwed (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 942

Marcin Wieczorek (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 935
Jakub Fiałkowski (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 864
Szymon Byrtek (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 852
Krzysztof Wróbel (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 755
Konrad Wierzbicki (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 480
Eryk Jaszkim (Aeroklub Nadwiślański)

Klasa S8E/P-senior

Łukasz Piechówka (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 3884
Tomasz Karch (GKMLiK Rybnik) z wynikiem 3880
Wojciech Bobrowski (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 3838
Marcin Wieczorek (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 3831
Szymon Byrtek (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 3653
Artur Szwed (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 2749
Edward Wowry (GKMLiK Rybnik) z wynikiem 2734
Konrad Wierzbicki (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 2686
Leszek Małmyga (Aeroklub Ziemi Lubuskiej) z wynikiem 2683
Paweł Janisiewicz (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 2648
Jakub Fiałkowski (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 2406
Krzysztof Wróbel (Aeroklub Krakowski) z wynikiem 2075
Krzysztof Przybytek (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 1639
Przemysław Zacharias (MTSR Sowiniec-Kraków) z wynikiem 1587
Stanisław Grzebieniewski (Aeroklub Nadwiślański)

Serdeczne gratulacje dla nowych Mistrzów Polski i Vice Mistrzów Polski!

Aeroklub Krakowski
Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus