55. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Marcin Sigmund)

Już za nieco ponad dwa tygodnie, w dniach 22-25.06.2017 r., na lotnisku w Pobiedniku Wielkim będzie można zobaczyć zawodników z całej Polski, którzy zlecą się na 55. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, organizowany przez Aeroklub Krakowski.

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to prawdopodobnie najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Jej początek sięga 1929 roku, kiedy to Akademicki Aeroklub w Krakowie, w rok po rozpoczęciu działalności zorganizował pierwsze zawody lotnicze. Celem zawodów jest wyłonienie najlepszego pilota precyzyjnego. Lotnicy muszą sprostać wyzwaniom, które czekają na nich w powietrzu. Najważniejszy jest dokładny pilotaż i precyzyjna nawigacja, a żeby utrudnić zadanie, tolerancja czasowa na trasie wynosi 2 sekundy błędu! Przy prędkości samolotu rzędu 140 km/h wydaje się to wręcz niemożliwe!

Dzisiejsze zawody, różnią się pod wieloma aspektami od tych sprzed II Wojny Światowej, jednak podejście i zaangażowanie zawodników nie zmieniło się w żadnym calu.

Cel jest tylko jeden, wygrać w Krakowie!

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie przez zawodnika (pilota-dowódcę): ważnej licencji pilota samolotowego lub odpowiednio świadectwa kwalifikacji, ważnych kwalifikacji do wykonywania lotów na danym statku powietrznym, ważnego badania lotniczo-lekarskiego, aktualnego KWT i KTP. Zawodnik musi posiadać też ważną licencję sportową Aeroklubu Polskiego w sporcie samolotowym.

Zgłoszenia udziału w zawodach należy dokonać do dnia 10.06.2017 r. na adres: biuro@aeroklubkrakowski.pl lub tel/fax. 12 287 04 70. Więcej informacji o zawodach można znaleźć w Piśmie organizacyjnym zawodów.

Wcześniej, w dniach 20-21.06.2017r., na lotnisku w Pobiedniku Wielkim zostanie przeprowadzony trening pilotów Samolotowej Kadry Narodowej.

Piloci KN (precyzyjnej) zobowiązani są potwierdzić w terminie do dnia 10.06.2017r. swój udział w treningu Kierownikowi treningu: biuro@aeroklubkrakowski.pl oraz dodatkowo do KS AP, email: samolotowa@aeroklubpolski.pl. Więcej informacji o trenitgu pilotów Samolotowej Kadry Narodowej można znaleźć w Piśmie organizacyjnym treningu.

Organizatorzy mają nadzieję, że frekwencja dopisze! Gorąco zachęcają młodzież do postawienia pierwszych kroków w Lataniu Precyzyjnym, właśnie w Krakowie! Również liczą na byłych zawodników, którzy mieliby świetną okazję do wznowienia kariery sportowej!


Ze względu na masowo pojawiające się komentarze, które naruszają regulamin forum dlapilota.pl, możliwość komentowania pod powyższym artykułem została wyłączona. Numery IP z których dalej będą się pojawiały podobne wpisy zostaną zablokowane. Redakcja.

Źródło: Aeroklub Krakowski