Przejdź do treści
Mateusz Rękas i Jacek Bogdański w wyścigu o Puchar Gordona Bennetta (fot. Jacek Bogdański/FB)
Źródło artykułu

Spotkanie z Jackiem Bogdańskim zdobywcą Pucharu Gordona Bennetta

Aeroklub Gdański zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką sportów lotniczych oraz zawodami balonowymi na spotkanie z Jackiem Bogdańskim zdobywcą Pucharu Gordona Bennetta. Spotkanie odbędzie się 14 listopada 2018 r. o godzinie 17:30 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, przy ul. Fryderyka Chopina 34.

Tradycja zawodów o Puchar Gordona Bennetta sięga 1906 roku. Polskie załogi w historii sześciokrotnie zdobywały Puchar Gordona Benetta. Nasi rodacy zdobywali je w latach: 1933, 1934, 1935, 1938 oraz w 1983 roku, kiedy zwyciężyli Stefan Makné, Ireneusz Cieślak. Teraz, po 35 latach przerwy, znów polscy piloci balonowi zdobyli to cenne trofeum.

Tegoroczne zwycięstwo polskiej załogi (POL-2) w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański nie jest przypadkowe. Piloci wymyślili strategię, która polegała na tym, żeby bardzo długo wisieć nad Bernem i czekać na spływ wiatru z terenu Francji na wschód, a potem na północny wschód. Na odpowiedni wiatr czekali prawie trzydzieści godzin choć już wcześniej lekko zabierało ich na wschód. Latali trochę we Francji, trochę w Szwajcarii, potem powoli wiatr zaczął ich spychać w stronę Zurychu. Kilka załóg chciało zrobić podobnie, ale nie udało się im tego zrealizować.

Załoga POL-2 wystartowała 28 września o godz. 20:12 z Berna (Szwajcara) przy dzwiękach Mazurka Dąbrowskiego. – To niezwykłe przeżycie, łzy cisną sie do oczu – wspomina Jacek Bogdański. Polscy piloci w koszu o wymiarach 120 cm na 150 cm spędzili 2 dni, 10 godzin i 28 minut. Pokonali 1145.29 km. Lądowali 1 października o godz. 7:00 w Polsce koło Ostródy.

Polacy zostali zwycięzcami w walce o Puchar Gordona Bennetta i podczas tegorocznych zawodów drugi raz usłyszeli hymn Polski.

W związku z tym jakże ważnym dla naszego lotniczego świata wydarzeniem Aeroklub Gdański jeszcze raz zaprasza na spotkanie autorskie z Jackiem Bogdańskim, który opowie o trudach i wyzwaniach tego prestiżowego wyścigu.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Przeczytaj również:
Puchar Gordona Bennetta 2018: "Wolę zwycięstwa zakłócała ciągła walka z własnym organizmem…"

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony