Przejdź do treści
Skok tandemowy
Źródło artykułu

Skoki spadochronowe z 4000 metrów na lotnisku Olsztyn Dajtki

W wakacje na lotnisku Olsztyn Dajtki dwukrotnie stacjonować będzie turbośmigłowy PAC 750 XSTOL. To jeden z najbardziej lubianych przez skoczków spadochronowych na całym świecie modeli samolotów. Z oferty skorzystać będą mogli samodzielni spadochroniarze, jak i wszyscy chętni - wykonując skoki w tandemie

Stałą bazą maszyny jest lotnisko w Pruszczu Gdańskim. Jednak dzięki współpracy Aeroklubu Gdańskiego oraz Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego „pomarańczowy rekin" w najbliższe wakacje dwukrotnie odwiedzi region Warmii i Mazur. Skoki na lotnisku Olsztyn Dajtki planowane są w dniach 18-20 lipca (środa - piątek) oraz 29-31 sierpnia (środa - piątek).

Większa wysokość - więcej radości

Produkowana w Nowej Zelandii przez firmę Pacific Aerospace Limited maszyna uznawana jest za najlepszą na świecie do uprawiania skydivingu. Samolot ma 11 metrów długości, rozpiętość skrzydeł to 12,8 m, a na pokład zabiera do 17 skoczków. Dzięki mocnemu turbośmigłowemu silnikowi Pratt & Whitney PT6A-34 lot na 4000 metrów - od startu do lądowania samolotu zajmuje ok. 20 minut.

Dla porównania samolot An-2 standardowo wchodzi ze skoczkami tylko na 3000 m, a zajmuje to ok. 30 minut. Dla skoczków i pasażerów tandemów szczególnie istotna jest różnica w oferowanych wysokościach skoku. Dodatkowe 1000 metrów to ok. 20 sekund dłuższy czas swobodnego lotu z prędkością ok. 200 km/h.

Piękne widoki przyciągają skoczków

- Możliwość wykonywania skoków nad pięknie położonym lotniskiem w Datjkach, w otoczeniu lasów i jezior, to dla naszych spadochroniarzy wspaniała atrakcja - mówi dyrektor Aeroklubu Gdańskiego Joanna Jakubowska. - Dodatkowo już zgłaszają się do nas osoby, które planują w Olsztynie wykonać skok w tandemie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony