Iskry na elbląskim niebie

Biało-Czerwone Iskry/ fot. www.bialoczerwoneiskry.eu

14 lipca podczas jubileuszu 100-lecia lotnictwa, na elbląskim lotnisku będzie można podziwiać podniebne wyczyny zespołu akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry".

Formacja jest kontynuatorem utworzonego w 1969 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespołu Rombik. Nazwa pochodziła od prezentowanego wówczas ugrupowania 4 samolotów. W 1991 r. zespół przyjął oficjalną nazwę Zespół Akrobacyjny Iskry. Przez lata skład zmieniał się wielokrotnie, na początku istnienia zespół prezentował kunszt pilotażu zespołowego w składzie 4 samolotów, to pod koniec lat 90-tych latał formacją 9 maszyn. Od początku istnienia piloci zespołu latają na samolotach typu TS-11 "Iskra", które w roku 1991 na jego potrzeby zostały zmodernizowane, doposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane w narodowe barwy według projektu ppłk. pil. Ireneusza Fibingera.

W swojej długiej karierze istnienia zespół godnie reprezentował Polskie Siły Powietrzne i lotniczy kunszt pilotów-istruktorów radomskiej jednostki na polskim niebie i międzynarodowych pokazach lotniczych. W związku z reorganizacją lotnictwa polskiego w marcu 2000 r. zespół został przeniesiony do Dęblina do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego, będącego integralną częścią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

W tym czasie ulega zmianie także nazwa zespołu na Biało-Czerwone Iskry. Ambicją pilotów zespołu jest wpisać się w świadomość miłośników lotnictwa, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, jako narodowy lotniczy zespół akrobacyjny.

W chwili obecnej w zespole latają: ppłk pil. Jerzy Leń - prowadzący, kpt. pil. Tomasz Czerwiński - prawy prowadzony, kpt. pil. Mariusz Szymla - prawy prowadzony, mjr pil. Jacek Jaworek - lewy prowadzony, kpt. pil. Tomasz Łukaszuk - lewy prowadzony, mjr pil. Dariusz Karwowski - zamykający, kpt. pil. Maciej Kopiel - zamykający i pilotaż indywidualny. Wszyscy piloci zespołu są wytrawnymi pilotami-instruktorami, posiadają najwyższe kwalifikacje (mistrzowską klasę pilota wojskowego), duże doświadczenie lotnicze i motywację do wykonywania bardzo trudnych ewolucji na treningach i podczas pokazów.

Więcej na temat tej mistrzowskiej formacji, która prezentuje swoje umiejętności w wielu miejscach świata można przeczytać na stronie www.bialoczerwoneiskry.eu. A już 14 lipca będzie można ich zobaczyć w Elblągu. Aeroklub Elbląski zaprasza wszystkich.

Źródło: Aeroklub Elbląski
comments powered by Disqus