Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zbigniew Nieradka na czele światowego rankingu FAI

Członek Aeroklubu Polskiego, Zbigniew Nieradka znalazł się na czele światowego rankingu szybowcowego ogłoszonego przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI – jak poinformował Włodzimierz Skalik, wiceprezydent FAI, prezes Aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. Ranking obejmuje aż ponad pięć tysięcy pilotów z całego świata.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI opublikowała nowy światowy ranking obejmujący klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu. Zaktualizowała dane o wyniki szybowcowych mistrzostw świata, które przed tygodniem zakończyły się w Uvalde w USA.

Mamy wielki powód do dumy! W rankingu prowadzi Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, który triumfował w klasie 18-metrowej w szybowcowych mistrzostwach świata w Teksasie, mając najlepszy wyniki w łącznej klasyfikacji indywidualnej po trzynastu konkurencjach – informuje Włodzimierz Skalik. – Po tym swoim wielkim sukcesie awansował w światowym rankingu z trzeciej pozycji na pierwszą.

Drugą lokatę rankingu FAI zajął także reprezentant Polski – Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), zdobywca złotego medalu w USA w klasie 15-metrowej. W pierwszej dziesiątce jest kolejny Polak Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki), który znalazł się na ósmym miejscu światowego rankingu. Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), srebrny medalista w klasie 18-metrowej z Uvalde zajmuje obecnie 23. miejsce w szybowcowym rankingu. W pierwszej setce światowego rankingu jest jeszcze kolejnych dziesięciu polskich pilotów: Tomasz Rubaj (36.), Tomasz Krok (41.), Krzysztof Łuniewski (44.), Christoph Matkowski (49.), Jakub Barszcz (54.), Janusz Centka (58.), Łukasz Błaszczyk (70.), Michał Lewczuk (73.), Jędrzej Skłodowski (74.), Paweł Wojciechowski (89.). W sumie w grupie 100 najlepszych szybowników świata jest aż 14 Polaków!

Prowadzenie polskich pilotów w rankingu FAI, dobre miejsca innych naszych pilotów odzwierciedlają sukcesy, jakie osiągnęli oni w tym roku. Świadczą o znaczeniu sportowym i pozycji Polski w światowym szybownictwie – podkreśla Włodzimierz Skalik. – To powód do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla środowiska lotniczego w naszym kraju, ale i polskiego sportu, a także całego naszego społeczeństwa – dodaje prezes Aeroklubu Polskiego. (wik)
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony