Przejdź do treści
Zbigniew Nieradka ze złotym medalem
Źródło artykułu

Zbigniew Nieradka na czele światowego rankingu FAI

Członek Aeroklubu Polskiego, Zbigniew Nieradka znalazł się na czele światowego rankingu szybowcowego ogłoszonego przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI – jak poinformował Włodzimierz Skalik, wiceprezydent FAI, prezes Aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. Ranking obejmuje aż ponad pięć tysięcy pilotów z całego świata.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI opublikowała nowy światowy ranking obejmujący klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu. Zaktualizowała dane o wyniki szybowcowych mistrzostw świata, które przed tygodniem zakończyły się w Uvalde w USA.

Mamy wielki powód do dumy! W rankingu prowadzi Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego, który triumfował w klasie 18-metrowej w szybowcowych mistrzostwach świata w Teksasie, mając najlepszy wyniki w łącznej klasyfikacji indywidualnej po trzynastu konkurencjach – informuje Włodzimierz Skalik. – Po tym swoim wielkim sukcesie awansował w światowym rankingu z trzeciej pozycji na pierwszą.

Drugą lokatę rankingu FAI zajął także reprezentant Polski – Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), zdobywca złotego medalu w USA w klasie 15-metrowej. W pierwszej dziesiątce jest kolejny Polak Karol Staryszak (Aeroklub Mielecki), który znalazł się na ósmym miejscu światowego rankingu. Łukasz Wójcik (Aeroklub Włocławski), srebrny medalista w klasie 18-metrowej z Uvalde zajmuje obecnie 23. miejsce w szybowcowym rankingu. W pierwszej setce światowego rankingu jest jeszcze kolejnych dziesięciu polskich pilotów: Tomasz Rubaj (36.), Tomasz Krok (41.), Krzysztof Łuniewski (44.), Christoph Matkowski (49.), Jakub Barszcz (54.), Janusz Centka (58.), Łukasz Błaszczyk (70.), Michał Lewczuk (73.), Jędrzej Skłodowski (74.), Paweł Wojciechowski (89.). W sumie w grupie 100 najlepszych szybowników świata jest aż 14 Polaków!

Prowadzenie polskich pilotów w rankingu FAI, dobre miejsca innych naszych pilotów odzwierciedlają sukcesy, jakie osiągnęli oni w tym roku. Świadczą o znaczeniu sportowym i pozycji Polski w światowym szybownictwie – podkreśla Włodzimierz Skalik. – To powód do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla środowiska lotniczego w naszym kraju, ale i polskiego sportu, a także całego naszego społeczeństwa – dodaje prezes Aeroklubu Polskiego. (wik)
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony