Przejdź do treści
latawiec
Źródło artykułu

Wkrótce będzie Święto Latawca

Aeroklub Częstochowski zaprasza dzieci i młodzież do zrobienia latawców. Będą je mogli zaprezentować na lotnisku w Rudnikach podczas Święta Latawca 2 października br. Zwycięzcy otrzymają puchary i nagrody. Główną nagrodą będzie rower. Zostanie wylosowany wśród uczestników zawodów. Każdy, kto wystartuje w zawodach ze swoim latawcem otrzyma dyplom i upominek.

2 października br. na lotnisku Rudniki zostaną rozegrane zawody latawców dla młodzików (do lat 14) w klasach: FLP (latawce płaskie) i FLS (skrzynkowe). Podobnie jak w roku ubiegłym będzie też rozegrana klasa OPEN dla wszystkich chętnych bez względu na wiek. Mogą więc wystartować w niej także dorośli. Klejenie i puszczanie latawców to wielka frajda dla dzieci, a czasami także dla rodziców. Wspólnie z dzieckiem spędzone popołudnie czy wieczór na robieniu latawca może dostarczyć przyjemnych doznań i maluchom, i dorosłym. Podobnie jak puszczanie latawców. Dzieci mogą się nauczyć ich konstruowania w modelarni Aeroklubu Częstochowskiego przy ul. POW 4, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 19.00. Latawce, które dzieci zrobią nie tylko w modelarni, ale i przedszkolach, szkołach czy w swoich domach, zaprezentują na lotnisku w Rudnikach podczas Święta Latawca.

– To najpiękniejsza, najbardziej kolorowa impreza na naszym lotnisku – mówi Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. – Kończy sezon lotniczy, a dla wielu dzieci rozpoczyna etap szkolenia modelarskiego. Pozwala dzieciom zbliżyć się do lotnictwa, poczuć jego klimat.

Michał Braszczyński zaprasza na Święto Latawca zarówno tych, którzy robią latawce od lat, jak i tych, którzy po raz pierwszy chcieliby spróbować swoich sił.

– Można kupić gotowy latawiec i tylko go pomalować albo nabyć zestaw do złożenia w sklepie sprzedającym zestawy modelarskie. Ocenimy jego wygląd, to jak estetycznie jest wykonany oraz właściwości lotu – tłumaczy dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

A Mariusz Wrona, instruktor z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego podkreśla:

– Klejenie latawców czy balonów to najprostsza kategoria modelarska. Już kilkuletnie dziecko nie powinno mieć z tym trudności.

Dzieci zaczynają od klejenia latawców i balonów, potem robią rzutki, by zająć się wykonaniem modeli szybowców, samolotów czy rakiet. Modelarstwo uczy ich majsterkowania, technicznego myślenia, precyzji.

– Uczy także systematyczności, pracy w grupie, walki ze stresem. Jest pewną odskocznią od tak popularnego teraz spędzania wolnego czasu przy komputerze – mówi Mariusz Wrona. – Modelarstwo wciąga. Dziecko jak przychodzi do modelarni, to zostaje tu na zajęciach przez lata – dodaje instruktor.

Święto Latawca odbędzie się na lotnisku w Rudnikach 2 października br. Początek imprezy o godzinie 10.00. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, puchary i dyplomy. Główną nagrodą jest rower. Zostanie wylosowany wśród wszystkich uczestników zawodów. Będzie też wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Chętnych do zrobienia latawca zachęcamy do skorzystania z instrukcji montażu, zamieszczonej na stronie internetowej www.aeroklub-czestochowa.org.pl

Aeroklub Częstochowski przeprowadzi też warsztaty robienia latawców dla nauczycieli szkół i przedszkoli, którzy chcieliby tej sztuki nauczyć swoich podopiecznych. (wik)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony