Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki 2017

Drone Race podczas ParaRudnik 2017 (fot. pararudniki.pl)

Wystartowały przygotowania do szóstej edycji Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki, które odbędą się w ostatni weekend maja.

W dniach 27-28.05.2017 r. odbędzie się kolejna edycja ParaRudnik. Z założenia jest to impreza targowa. Każdego roku pojawia się cała masa nowego sprzętu, który pomaga rzeszy ludzi spełniać marzenia o lataniu. I rzeczywiście każdego roku zainteresowanie ofertą ParaRudnik jest ogromne. W trakcie przygotowań do tegorocznej imprezy organizatorzy zastanawiali się, w jaki sposób uatrakcyjnić wydarzenie. Jako że zdecydowali się pójść z duchem czasu i włączyć się w propagowanie gałęzi lotnictwa związanej z dronami, wpadli na pomysł organizacji wyścigów tych maszyn. Ale nie tych, które służą do filmowania, obserwacji czy innych skomplikowanych zadań z powietrza. Dają pole do popisu tym, którzy z latania dronami wyścigowymi uczynili prawdziwą pasję i potrafią wykrzesać iskrę rywalizacji.

Rywalizacja w Drone Race przebiegać będzie na specjalnie przygotowanym torze przeszkód w pierwszym dniu targów, czyli 27 maja. W jednym z zabezpieczonych sektorów rudnickiego lotniska stanie obiekt, którego nigdy wcześniej w regionie nie było. Nic dziwnego, sama branża dronowa, choć dynamicznie rozwijająca się, jest stosunkowo młodą. Nie mówiąc już o rywalizacji sportowej. Ale w środowisku mówi się, że to sport przyszłości, porównywalny do wyścigów samochodowych czy motocyklowych. Równie widowiskowy i ekscytujący. Z tą różnicą, że tor do wyścigów dronowych można zbudować niemal wszędzie, „wyścigówki” są dużo tańsze i jest to przede wszystkim bezpieczniejsze. Od kilku lat na każdej szerokości geograficznej lawinowo przybywa zawodników. Od ubiegłego roku zawody transmituje amerykańska telewizja MGM. Żeby uatrakcyjnić przekaz organizowane są w opuszczonych fabrykach i centrach handlowych, nieczynnych tunelach metra czy na stadionach.

Dron wyścigowy to z pozoru zabawka. Jest niewielki, wręcz kompaktowy, o niskiej wadze. Takie wrażenie sprawia będąc w bezruchu. Ale wystarczy włączyć zasilanie, by w rękach wprawnego zawodnika stał się prawdziwą bestią. Prędkości przekraczają 100 km/h. A trzeba sobie uświadomić, że to wszystko dzieje się na torze przeszkód, usłanym bramkami i pachołkami, o wymiarach 150m2.

Sam lot jest agresywny, obfitujący w nagłe zwroty, zdarzają się też widowiskowe kraksy. Piloci sterują maszynami używając do tego specjalnych gogli, które wyświetlają obraz rejestrowany przez zamontowaną na dronie kamerkę. Kierowanie nim wymaga skupienia i niezwykłej precyzji.

Organizacją Drone Race podczas tegorocznych ParaRudnik zajmuje się firma dronowa Na Horyzoncie. To jednocześnie członkowie Aeroklubu Częstochowskiego. Mamy nadzieję, że podobne wydarzenia będą na lotnisku w Rudnikach odbywały się częściej. Tym bardziej, że czynione są starania do utworzenia sekcji dronowej w Aeroklubie Częstochowskim.

I jeszcze garść informacji, które mogą przydać się zainteresowanym startem w imprezie:

Rejestracja zgłoszeń zawodników kończy się 20 maja o godz. 20:00. Licencja sportowa nie jest wymagana.

Plan trasy wyścigu zostanie przesłany uczestnikom w odpowiedzi na e-mail z formularzem zgłoszeniowym (zachęcamy do wczesnej rejestracji). Nagrody opisane w regulaminie są nagrodami gwarantowanymi. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy zapewniają możliwość naładowania pakietów na miejscu. Zapewniamją też podstawowe narzędzia podczas trwania zawodów (stacja lutownicza kolbowa + hotair, taśma izolacyjna, rurki termokurczliwe, śrubokręty, etc). Jeśli, któryś z uczestników uzna to za konieczne lub wygodne dla niego, może usunąć wtyk serwo od transpondera i przylutować przewody do zasilania +5V. Kaucja za transponder jest zwracana po jego zdaniu. Transponder można zamontować na rzep mocujący pakiet (np. rurką termokurczliwą lub taśmą izolacyjną).

Ze względów bezpieczeństwa i organizacyjnych wstęp do wydzielonej strefy mają tylko zawodnicy i obsługa. Widzowie oddzieleni są ogrodzeniem od toru. Organizatorzy zapewniają pomoc w znalezieniu noclegu na polu namiotowym, w pokojach na terenie Aeroklubu lub w pobliskich hotelach.

Zapraszamy do udziału w zawodach. Pakiet rejestracyjny znajduje się na stronie: www.pararudniki.pl/droneracing/

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus