Modele fruwały w hali

Modele fruwały w hali/ fot. Mariusz Wrona

Kacper Mizera w klasie F1N młodzików do lat 14 oraz Marek Stala w klasie F1N „open” bez ograniczeń wiekowych wygrali zawody modeli szybowców halowych, które rozegrano w minioną niedzielę 23 stycznia br. w hali sportowej w Rędzinach koło Częstochowy. Obaj modelarze są członkami Aeroklubu Częstochowskiego.

Były to zawody dla dzieci do 14 lat. Przyjechali na nie zawodnicy z regionu częstochowskiego, a także Żarek, Wielunia, Łaz i Zawiercia. Przywieźli wykonane przez siebie modele szybowców.

– Do zawodów zostały dopuszczone wszelkie modele szybowców wyrzucanych z ręki – tłumaczy Mariusz Wrona z sekcji modelarskiej Aeroklubu Częstochowskiego. – Zawodnik wypuszczający model musiał pozostawać na ziemi, choć sędziowie akceptowali wyskok.

Modele szybowców fruwały w hali aż pod sufit. W zawodach liczył się czas lotu modeli. Zwyciężyły te halowe szybowce, które najdłużej utrzymywały się w powietrzu. Przeprowadzono dziewięć kolejek. Do punktacji liczyły się trzy najlepsze loty. Bezkonkurencyjny okazał się 9-letni Kacper Mizera z Aeroklubu Częstochowskiego. Wykonany przez niego model szybowca utrzymywał się najdłużej w powietrzu – 25,6 sek. Trzy najlepsze loty dały mu łączny wynik 75 sek. Na drugim miejscu uplasował się 13-letni Mikołaj Rakus z Aeroklubu Częstochowskiego z łączną punktacją 65,1 sek. Trzecie miejsce zajął 11-letni Mateusz Haładus z Żarek Letniska (60,2 sek.).

Rozegrano także zawody w klasie F1N „open” bez ograniczeń wiekowych. Najlepszy okazał się Marek Stala z Aeroklubu Częstochowskiego. Jego model szybowca leciał najdłużej 30,5 sek. W trzech lotach uzyskał łącznie 82,5 sek. Drugie miejsce wywalczył Mariusz Wrona z łącznym czasem 78,5 sek., a trzecią lokatę zdobył Grzegorz Mizera (77 sek.). Obaj – podobnie jak zwycięzca tej konkurencji – są członkami Aeroklubu Częstochowskiego.

– Impreza była udana, a zawodnicy dobrze przygotowani przez instruktorów – ocenia Mariusz Wrona. – Konstruowanie takich rzutków, jakie wykorzystywano w zawodach, nie jest trudne – podkreśla. – Zapraszamy dzieci, które chcą spróbować sił w budowaniu modeli balonów, szybowców, samolotów do modelarni Aeroklubu Częstochowskiego przy ul. POW 4 w Częstochowie. Jest czynna od poniedziałku do piątku, także w ferie, od godziny 17.00 do 19.00. (wik)

WYNIKI
 

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus