XVI Międzynarodowy Piknik Lotniczy Bielsko-Biała

XVI Międzynarodowy Piknik Lotniczy Bielsko-Biała (fot. Damian Szymula)

Aeroklub Polski jest stowarzyszeniem lotniczym o bogatych tradycjach i wielkim dorobku sportowym, szkoleniowym i wychowawczym. Od zarania swego istnienia działa na rzecz obronności kraju i uczestniczy w świadczeniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Swoją działalnością obejmuje cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Aeroklub Bielsko-Bialski to znaczące ogniwo tej organizacji społecznej, kultywującej najpiękniejsze tradycje wielu lotniczych pokoleń Polaków.

Aeroklub Bielsko-Bialski zaprasza na szesnastą już edycję Międzynarodowego Pikniku Lotniczego, który odbędzie się w dniach 31.08. – 01.09.2019 r. na aeroklubowym lotnisku Aleksandrowice.

Tegoroczny wysiłek organizacyjny traktujemy jako wkład członków naszego Aeroklubu w ogólnopolskie obchody 100-LECIA Aeroklubu Polskiego – mówią organizatorzy.

Zwykli ludzie ogarnięci jakąś pasją są na świecie tacy sami, w każdej chwili są gotowi dzielić się nią z innymi. My – członkowie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego – poprzez szczególny charakter imprezy rekreacyjno-rodzinnej naszego Lotniczego Pikniku od lat staramy się dać sympatykom lotnictwa i mieszkańcom Podbeskidzia możliwość czerpania radości z naszego zauroczenia. I sądząc po frekwencji podczas kolejnych corocznych spotkań, jedynie niesprzyjające warunki atmosferyczne są w stanie nam to utrudniać – dodają.

Podobnie jak w poprzednich latach, poprzez bogaty program lotniczy Pikniku i tym razem nieco zmienioną formułę dwudniowego spotkania, organizatorzy chcą dać możliwość bliższego kontaktu z różnymi konstrukcjami lotniczymi oraz na większą skalę skorzystania z możliwości wykonaniu lotu widokowego nad Bielsko-Białą. – Zgromadzony sprzęt lotniczy na wystawie statycznej i demonstrowany podczas pokazów dynamicznych, mamy nadzieję, pozwoli po raz kolejny ugruntować postrzeganie służebnej roli lotnictwa w naszym regionie – opowiadają organizatorzy.

Samoloty, szybowce, śmigłowce, lotnie, spadochrony, modele latające, balony, to wszystko, co stanowi o uroku lotnictwa, będzie dostępne dla publiczności w czasie dwóch dni Pikniku wraz z innymi atrakcjami naziemnymi: wesołe miasteczko dla dzieci, wyśmienita gastronomia, występy estradowe.

Po raz pierwszy w Polsce na Pikniku lotniczym będzie można zobaczyć elektromobilność w lotnictwie, szybowce Diana 3 z napędem elektrycznym w kontraście do szybowca JS-3 z napędem odrzutowym (silniczek mały, ale okrutnie hałaśliwy).

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku będą występy Zespołu Akrobacyjnego Firebirds (Adam Labus, Łukasz Świderski i Sebastian Nowicki) a także Łukasza Czepieli, jedynego polskiego pilota akrobacyjnego klasy Challenger latającego podczas mistrzostw świata w zawodach Red Bull Air Race World Championship – tak, tak tego samego co wylądował na molo w Sopocie. Równie atrakcyjnie zapowiada się występ Macieja Pośpieszyńskiego, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze (w ciągu 5 lat około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy).

Sebastiana Kawę – reprezentanta Aeroklubu Bielsko-Bialskiego będącego gwiazdą niemal każdego Pikniku – wszyscy znamy (największy dorobek medalowy wśród pilotów szybowcowych świata – 17 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata, 1 brązowy i 2 złote medale Światowych Igrzysk Lotniczych, oraz 7 tytułów  mistrza Europy). – Tym razem, ze względu na kolejny udział w zawodach nie będzie mógł być z nami, ale mamy inną niespodziankę. Gościem Pikniku będzie Kapitan Tadeusz Wrona, znany zwłaszcza z udanego awaryjnego lądowania samolotu Boeing 767 na pasie lotniska Chopina w Warszawie. Możliwość spotkania takich słynnych postaci polskiego lotnictwa podczas naszego Pikniku to jedyna okazja na wyjątkowy autograf czy ciekawą rozmowę – zachęcają organizatorzy.

Uroczyste otwarcie Pikniku z udziałem Prezydenta Miasta – Jarosława Klimaszewskiego nastąpi  o godz. 15:00, w przerwie bloku pokazów. Wówczas  nastąpi  prezentacja w locie i uroczyste przekazanie do użytku w Aeroklubie Bielsko-Bialskim szybowca szkolno – treningowego PW-6 pozyskanego w ramach budżetu obywatelskiego w ramach zwycięskiego projektu  „Szybowcem po niebie”  z  2017 r.

Aeroklub Bielsko-Bialski zaprasza w dniach 31.08. – 01.09.2019 r. na lotnisko Aleksandrowice i życzy wszystkim uczestnikom Pikniku bogatych wrażeń z obcowania w czasie tych dwóch dni z historią i współczesnością lotnictwa na Podbeskidziu.

Jak co roku na Pikinik wstęp jest wolny!

Więcej informacji na stronie www.pikniklotniczy.pl

 

Źródło: Aeroklub Bielsko-Bialski
comments powered by Disqus