Po raz pierwszy na air show. Polskie drony na LOTOS Gdynia Aerobaltic

FT-5 Łoś na LOTOS Gdynia Aerobaltic (fot. LOTOS Gdynia Aerobaltic)

FT-5 Łoś, opracowany przez polskich inżynierów zgodnie ze specyfikacją programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Orlik” oraz dobrze znany w Polsce i za granicą, mający za sobą misje bojowe na współczesnym polu walki bezzałogowy system powietrzny FlyEye przelecą nad publicznością LOTOS Gdynia Aerobaltic.

Samoloty bezzałogowe wykonają lot pokazowy, podczas którego przekażą na żywo videorelację bezpośrednio na telebimy. 

FT5 Łoś został zaprojektowany na potrzeby polskiej armii zgodnie z wymaganiami  programu Orlik. FT 5 Łoś to samolot bezzałogowy klasy taktycznej krótkiego zasięgu cechujący się prostotą logistyki i obsługi a jednocześnie wysokimi walorami użytkowymi, jak zasięg i długotrwałość lotu. Dwusilnikowa konstrukcja znacznie zwiększa niezawodność i tym samym gwarancję wykonania misji. Łoś może być wyposażony w głowice optoelektroniczne pozwalające – jak w przypadku LOTOS Gdynia Aerobaltic – na rejestrację i transmisję obrazu najwyższej jakości. Może także przenosić uzbrojenie. Start odbywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanej ergonomicznej i mobilnej rampy startowej. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie. Modułowa konstrukcja Łoś ułatwia transport, a gotowość do startu osiągana jest ciągu ok 30 minut. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie.

FlyEye bezzałogowa platforma latająca bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowana do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyrzut „z ręki’, dzięki czemu może być użytkowany nawet w trudno dostępnym terenie. FlyEye jest systemem sprawdzonym w boju, którego najnowszej klasy kamera pozwala na rejestrację najwyższej jakości obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przekazywanie operatorowi dokładnych danych dotyczących lokalizacji celu.

GRUPA WB, jako jeden z największych polskich koncernów technologicznych projektuje zaawansowane rozwiązania w obszarach bezzałogowych statków powietrznych - dzięki autorskim technologiom jest liderem sektora systemów bezzałogowych, oferując obserwacyjne platformy bezpilotowe, amunicję krążącą oraz systemy sterowania i specjalistyczne głowice obserwacyjne charakteryzujące się innowacyjnością na skalę światową.

„Misją Grupy WB jest kontynuowanie polskiej myśli inżynierskiej i dostarczanie armii najnowocześniejszych rozwiązań– tworząc bezzałogowe systemy powietrzne wprowadzamy polskie lotnictwo w przyszłość, dlatego LOTOS Gdynia Aerobaltic, jedno z najważniejszych wydarzeń sektora lotniczego, jest szczególnie ważne dla naszych działań” – mówi Piotr Wojciechowski, Prezes Grupy WB.

FT-5 Łoś i MINI BSP FlyEye wykonają 15-minutowe loty po gdyńskim niebie w dniach 17 i 18 sierpnia.

Źródło: aerobaltic.pl
comments powered by Disqus