US Air Force szuka zastosowania dla C-27J

C-27J Spartan należący do US Air Force

Nowo zakupione przez Siły Powietrzne USA transportowce C-27J Spartan zostały dostarczone bezpośrednio na cmentarzysko samolotów na pustyni w Arizonie. Według nieoficjalnych informacji, w bazie lotniczej Davis-Monthan w Tuscon znajduje się ponad 10 nowych konstrukcji tego typu.

Dayton Daily News donosi, że od 2007 r. US Air Force wydały prawie 567 mln dolarów na zakup 21 samolotów C-27J, ale do tej pory wojsko nie znalazło dla nich przeznaczenia. Statki powietrzne zostały pierwotnie nabyte ze względu na ich zdolność do operowania z nieutwardzonych pasów startowych. Jednak cięcia budżetowe zmusiły Siły Powietrzne USA do przemyślenia zastosowań tych konstrukcji i zgodnie z ostatnimi wnioskami, ich zakup nie był niezbędny.

Były szef Sztabu Generalnego Norton Schwartz tłumaczył w Kongresie, że C-130 Hercules może wykonać misje podobnie jak C-27J, ale o wiele mniejszym kosztem. Prezydent Barak Obama podczas ostatniego pobytu w Mansfield powiedział, że "znajdzie zastosowanie" dla maszyn z tej bazy, co spowodowało przeniesienie już kilku C-130 do Ohio. Ale C-27J Spartan nadal są składowane na pustyni, a kolejne zamówione maszyny są w trakcie budowy i zostaną dostarczane w to samo miejsce.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.af.mil

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus