Przejdź do treści
Flota samolotów należąca do linii Southwest Airlines, fot. AOL.com
Źródło artykułu

IATA prognozuje 252 mld dolarów strat sektora lotniczego

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) zaktualizowało swoją analizę wpływu pandemii COVID-19 na dochody globalnego przemysłu transportu lotniczego. Ze względu na coraz większą liczbę ograniczeń podróży i spodziewaną globalną recesję, organizacja szacuje obecnie, że przychody branży przewozów pasażerskich mogą spaść o 252 mld dolarów, czyli o 44% poniżej poziomu z 2019 r.

Scenariusz zakłada, że ograniczenia podróżowania potrwają do trzech miesięcy, po czym nastąpi stopniowe ożywienie gospodarki. Poprzednia analiza IATA określająca straty w wysokości do 113 mld dolarów została przeprowadzona 5 marca 2020 r., zanim kraje na całym świecie wprowadziły szereg ograniczeń, które w dużej mierze wyhamowały międzynarodowy rynek podróży lotniczych.

„Branża lotnicza boryka się z najpoważniejszym kryzysem w historii. W ciągu kilku tygodni nasz poprzedni najgorszy scenariusz wygląda lepiej niż nasze najnowsze szacunki. Bez natychmiastowych rządowych środków pomocowych przemysł nie przetrwa. Linie lotnicze potrzebują 200 mld dolarów wsparcia, aby poradzić sobie w tej sytuacji. Niektóre rządy już zrobiły krok do przodu, a wiele innych musi pójść w ich ślady ”, powiedział dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac.

Najnowsza analiza przewiduje, że ograniczenia podróżowania zostaną zniesione po 3 miesiącach, jednak ożywienie popytu na podróże w tym roku już jest osłabione poprzez wpływ globalnej recesji i redukcje zatrudnienia. Popyt na pasażerów w ciągu całego roku (przychód na pasażerokilometry lub RPK) ma spaść o 38% w porównaniu do 2019 r. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony