Chiński elektryczny RX1E-A z większym zasięgiem

Chiński samolot elektryczny RX1E

Jak wynika z doniesień chińskich mediów, inżynierom z Shenyang Aerospace University udało się zwiększyć zasięg elektrycznego samolotu RX1E-A, który teraz będzie mógł spędzić w powietrzu do 2 godzin, w stosunku do 45 minut, które podawano wcześniej.

Elektryczny samolot, zbliżony wyglądem do szkolnego Pipistrel Alpha Electro, został po raz pierwszy zaprezentowany w 2015 r. jako RX1E. Jego najnowszy wariant wykonał pierwszy lot w listopadzie zeszłego roku, a w ostatnich dniach ogłoszono, że trwają prace nad czteromiejscową wersją statku powietrznego.

Według specyfikacji producenta, RX1E-A posiada prędkość przelotową 86 węzłów, maksymalną masę startową prawie 600 kg i może wzosić się na wysokość 9850 stóp. Wstępnie skalkulowana cena samolotu ma wynieść ok. 145 tys. dolarów.

Zou Haining, zastępca dyrektora Liaoning General Aviation Academy, powiedział, że ma nadzieję, iż konstrukcja ta już wkrótce zostanie certyfikowana na rynkach europejskim i amerykańskim. Według obecnych obliczeń, godzina lotu na RX1E-A ma kosztować ok. 1,45 dolara.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus