Cessna zaprezentowała model Latitude

Cessna Latitude

20 stycznia br., w fabryce w Wichita, koncern Cessna po raz pierwszy zaprezentował model Citation Latitude i przeprowadził próby kołowania oraz testy silników Pratt & Whitney Canada PW306D. Jak informuje producent, testy w powietrzu mają się rozpocząć już wkrótce, a proces certyfikacji ma się zakończyć do końca bieżącego roku.

Scott Donnelly, prezes Textron, spółki dominującej Cessny, ponownie potwierdził, że harmonogram rozwoju modelu Latitude postępuje zgodnie z założeniami. "Spodziewamy się, że samolot zostanie wprowadzony do rynek w 2015 r.", dodał.

Latitude stawia w tym roku pewne wyzwania finansowe dla Cessny. Opóźniona certyfikacja modeli M2, New Sovereign oraz nowego Citation X, oznacza, że budżet na rozwój tych konstrukcji w 2013 r. został znacznie przekroczony. Cessna ma nadzieję odzyskać ten kapitał, w momencie gdy dwa pierwsze uzyskają certyfikat, a Citation X zostanie wprowadzony do sprzedaży.

Firma zamierza ziększać tempo produkcji dziewięciomiejscowego odrzutowca Latitude w drugiej połowie roku, choć dostawy nie mogą się rozpocząć, zanim nie zakończy się program testów lotu. „Więc będziemy budować te samoloty, ale nie będziemy w stanie ich sprzedawać, zanim proces certyfikacji nie zostanie zakończony", wyjaśniał Donnelly. "Przewidywany poziom sprzedaży w tym roku wygląda bardzo obiecująco, ale tylko dzięki dodaniu do naszej oferty trzech nowych odrzutowców biznesowych na przełomie 2013 i 2014 r.", dodał.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus