Zespół Ewakuacji Medycznej w akcji

8 BLOT logo

W dniu 15 grudnia 2011 r. 8. Baza Lotnictwa Transportowego otrzymała zadanie transportu chorego żołnierza z Prisztiny do Warszawy. Załoga w składzie:

- dowódca kpt. Arkadiusz Markowicz, II pilot por. Mariusz Nisztuk, loadmaster Konrad Kaznowski oraz technik pokładowy chor. Roman Kania przygotowała do wylotu samolot CASA C295M, na którym zamontowano zestaw MEDEVAC.

Na pokładzie znajdowali się członkowie Zespołu Ewakuacji Medycznej 8. BLTr: por. lekarz Marcin Kura oraz ratownicy medyczni chor. Anna Kaczmarczyk i kpr. Ignacy Broźny. Około godziny 13.00 samolot wystartował z Krakowa do Prisztiny, gdzie znajdował się chory żołnierz. Z Kosowa wystartowali około po południu. Chory nie był podłączony do zestawu ale był pod stałym nadzorem ekipy medycznej. Do Warszawy przybyli wieczorem. Na Okęciu czekała już karetka którą żołnierz został przewieziony do szpitala na ulicę Szaserów. Samolot powrócił do Krakowa w późnych godzinach wieczornych. Był to już trzeci lot z wykorzystaniem ZEM 8. BLTr.

Akcje ewakuacji medycznej są realizowane przez załogi i samoloty 8. BLTr od czerwca tego roku. Są one równie ważne jak Akcje Serce, ratują ludzkie życie. A takie zadania nasi piloci są gotowi wykonywać o każdej porze w ciągu całego roku.

kpt. Maciej Nojek

Zdjęcia w galerii na stronie 8BLT

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus

Komentarze

Głupkowate wpisy specjalistów od latania po prostej.

Kolego anonimie, wojsko lata tak dużo za granicę (szczególnie załogi z 8. BLTr) że aż mi ciebie żal...Zasłyszałeś taką opinię od jakiegoś "eksperta lotniczego" pokroju Robcia Zawady i piszesz dyrdymały...
Wszystkim Lotnikom życzę Wesołych Świąt i jak najmniej takich anonimów na swojej lotniczej drodze w nadchodzącym roku.

A ktoś powiedział że nie? To chyba trochę śmieszne że robi się wielkie halo wokół jakiegoś lotu za granicę. Jakby Józek polecaił pipererm i Zenek mu zrobił loadshit i polecieli po siostrę KRzyśka do Grecji to ktoś by o tym pisał?
Dla mnie jak wojsko drukuje sobie takie laurki to jest po prostu śmieszne.

Wolał byś przeczytać, że polecieli nad Białoruś i zrzucili kilka ton bomb na Mińsk? Śmieszne to są takie komentarze.

W wojsku to lot za granicę jest nieasmowitym sukcesem. Gość ppl co zrobi taką traskę to nieuk nie mający pojęcia o lataniu.