Wyróżnienie żołnierza 8. Bazy Lotnictwa Transportowego przez Ministra Obrony Narodowej

Dowódca 8. BLTr wręcza wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej plut. Małgorzacie Michoń (fot. 8.BLTr)

W marcu 2021 roku ratownik z Zespołu Ewakuacji Medycznej plut. Małgorzata Michoń otrzymała wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej za wzorową służbę i ofiarną walkę podczas pandemii COVID-19, które w imieniu Ministra wręczył dowódca 8. BLTr.

Należący do 8. BLTr Zespół Ewakuacji Medycznej to pododdział, który posiada zdolność transportu rannych i chorych pacjentów drogą lotniczą z wykozrystaniem samolotu CASA C-295M. Do dyspozycji wojskowych lekarzy i ratowników są respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, materace podciśnieniowe dla pacjentów z urazami, różnego rodzaju nowoczesne unieruchomienia kończyn oraz opatrunki podciśnieniowe.

Pani Plutonowy Michoń wykonując obowiązki na zajmowanym stanowisku brała udział w kilkudziesięciu misjach ewakuacji medycznej, zabezpieczając transport do kraju rannych, chorych i porażonych z wielu regionów świata.

Podczas służby uczestniczyła w ewakuacjach z Ukrainy poszkodowanych i rannych podczas starć na Majdanie. Zabezpieczała także przelot repatriantów z Ukrainy oraz ewakuację medyczną rannych po ataku terrorystycznym w Tunezji. Plutonowy Michoń w ramach działalności w 8. BLTr prowadziła również zabezpieczenie medyczne wylotów do Indii z pomocą humanitarną a także do Afryki. Uczestniczyła w kilkudziesięciu ćwiczeniach międzynarodowych z przedstawicielami armii państw sojuszniczych.

W czasie pandemii COVID-19 uczestniczyła w misjach ewakuacji medycznej pacjentów z potwierdzonym dodatnim wynikiem oraz transportach medycznych chorych dzieci na operacje specjalistyczne do i z USA.

W ratownictwie medycznym posiada kilkunastoletnie doświadczenie, co bezpośrednio wpływa na wysoki poziom udzielanej opieki medycznej podczas wykonywanych misji ewakuacji medycznej.

Za dokonane w czasie służby czyny przynoszące szczególną korzyść Siłom Powietrznym, a wykraczające poza zwykły obowiązek plut. Michoń w 2019 roku została odznaczona przez Prezydenta RP „Lotniczym Krzyżem Zasługi”.

Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus