Trzeci na świecie symulator lotów samolotu C-295M trafił do 8.BLT

Trzeci na świecie Symulator Lotów Samolotu C-295M trafił do 8.BLT (fot. kpt. Maciej Nojek)

8. Baza Lotnictwa Transportowego przyjęła symulator samolotu CASA C-295M. Full Flight Simulator (FFS) wyprodukowany przez kanadyjską firmę CAE został dziś przekazany przez Airbus Defence and Space.

Oficjalnego podpisania protokołu dokonali dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (8.BLTr) w zastępstwie podpułkownik Grzegorz Kot oraz menadżer projektu Airbusa S&D Javier Lobillo Viela.

Dostawa dla 8. BLTr symulatora jest następstwem umowy podpisanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na początku 2017 roku symulator dotarł na Balice. Kanadyjska firma CAE rozpoczęła wtedy instalację urządzenia w nowo wybudowanym budynku. Od kwietnia trwały prace związane z instalacją i aktualizacją oprogramowania w systemach symulatora. Od czerwca polsko-hiszpańska grupa sprawdzała urządzenie zgodnie z wymaganiami zawartymi w kontrakcie.

Finał nastąpił 8 września br.

 

Umowa obejmowała szkolenie dla serwisantów, które zaczęło się w tym tygodniu oraz instruktorów, które rozpocznie się 18 września. Planowany koniec kursów to listopad 2017 roku. Wtedy w pełni wyszkolona obsada polskiego FFS CASA C-295M będzie mogła szkolić pierwszych pilotów. Dzięki symulatorowi możliwe będzie przeszkolenie około 40 załóg rocznie.

 

kpt. Maciej Nojek

Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus