Przejdź do treści
42 Spadochronowe Mistrzostwa Wojska Polskiego
Źródło artykułu

42 Spadochronowe Mistrzostwa Wojska Polskiego

W dniach 21-26.06.2010r. rozgrywane są 42 Spadochronowe Mistrzostwa Wojska Polskiego, które rozgrywane będą w dwóch konkurencjach: celność lądowania i akrobacja zespołowa. Zawody odbędą się na Błoniach Krakowskich, lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim oraz w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Organizatorami zawodów są:

  • Departament Wychowania i Promocji Obronności MON

  • Sztab Generalny WP

  • Wojska Lądowe

  • 6 Brygada Powietrznodesantowa

  • Wojskowy Klub Sportowy „Wawel” – Kraków

W Mistrzostwach udział biorą zespoły i zawodnicy indywidualni z jednostek wojskowych i instytucji MON organizujących i prowadzących szkolenie spadochronowe.

Program konkurencji:

  • indywidualna celność lądowania;

  • drużynowa celność lądowania;

  • akrobacja zespołowa RW – 4.

Mistrzostwa przeprowadzone zostaną na trzech różnych zrzutowiskach. W pierwszym dniu rozgrywania konkurencji będą wykonywane skoki na celność lądowania na Błoniach Krakowskich. W kolejnych trzech dniach będą się odbywały skoki na celność lądowania i akrobację zespołową na lotnisku w Pobiedniku Wielkim. W ostatnim dniu odbędzie się jedna kolejka celności lądowania na lotnisku Rakowice - Czyżyny, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, podczas trwania Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Tam też zostanie przeprowadzone wręczenie pucharów i medali dla zwycięzców. Skoki wykonywane będą z śmigłowca Mi –8.

PROGRAM MISTRZOSTW

22.06.2010r.
09.00 Muzeum 6 BPD – otwarcie mistrzostw;
10.00 – 19.00 Błonia Krakowskie – rozgrywanie konkurencji;

23.06.2010r.
09.00 – 19.00 Pobiednik Wielki – rozgrywanie konkurencji;

24.06.2010r.
09.00 – 19.00 Pobiednik Wielki – rozgrywanie konkurencji;

25.06.2010r.
09.00 – 19.00 Pobiednik Wielki – rozgrywanie konkurencji;

26.06.2010r.
09.00 – 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego – rozgrywanie konkurencji;
15.00 – 15.30 – uroczystość zakończenia Mistrzostw;

Więcej na stronie internetowej Spadochronowej Grupy Sportowo - Pokazowej 6 BPD

***

OPIS KONKURENCJI

Celność lądowania

Najważniejszą i najstarszą konkurencją w spadochroniarstwie były skoki indywidualne na celność lądowania. Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pierwsze zawody spadochronowe na celność lądowania rozegrano w Rzymie w 1922 roku. Zwycięzca zawodów Maddaluno lądował w odległości 79 m od celu. W tej konkurencji ocenie podlegało lądowanie w odległości do 300 m. W miarę wzrostu poziomu sportu spadochronowego odległość tę stopniowo zmniejszano do 100 m, a później do 25 i 10 m. W chwili obecnej odległość ta wynosi 16 cm, a średnica centrum koła to tylko 3 cm. Zawodnicy wyskakują z wysokości 1100 m, wysokość może być obniżona maksymalnie do 700 m. Każdy zawodnik lub zespół sam sobie wybiera punkt wyskoku. W kolejkach pucharowych lepszy zawodnik w parze może sobie wybrać punkt wyskoku. Przy lądowaniu skoczków maksymalna dopuszczalna prędkość wiatru przy ziemi wynosi pomiędzy 6 m/s a 8 m/s. Wynik jest mierzony elektronicznie przez przyrząd do automatycznego pomiaru. W celu uniknięcia uszkodzeń zawodnicy muszą używać odpowiedniego obuwia. Również w celu uzyskania dokładnego wyniku obuwie to musi być specjalnie zaostrzone od strony pięty. Lepszy wynik to mniejsza odległość w centymetrach od środka przyrządu elektronicznego do pomiaru.

Akrobacja zespołowa RW-4

Zespół składa się z czterech skoczków wykonujących akrobację oraz kamerzysty, który również jest zawodnikiem. Może składać się z zawodników tej samej jak i obojga płci. Wykonują skok z wysokości 3050 m i ich czas pracy wynosi 35 sekund. Tylko z powodów meteorologicznych podczas zawodów wysokość wyskoku może być obniżona do 2150 metrów (7000 stóp). W tym wypadku czas pracy wynosi 20 sekund. Zadaniem zespołu jest zbudowanie jak największej liczby kolejnych figur z sekwencji w wyznaczonym czasie pracy. Na każdą kolejkę skoków jest wylosowana sekwencja złożona z figur i bloków zawartych w dołączonej puli figur. Każdorazowo zespół odpowiada za jasne zaprezentowanie budowanych figur, przejść i separacji, przez czytelne nagranie video. W tym celu zespół w swoim składzie musi posiadać kamerzystę. Z drużyną może wyskoczyć tylko jeden kamerzysta. Kamerzysta jednak może posiadać więcej niż jedną kamerę. Obecnie wymagane jest nagranie w systemie cyfrowego zapisu w formacie PAL (digital PAL). Zespół otrzymuje punkt za każdą zaliczoną figurę z sekwencji.

Podstawowe pojęcia występujące w akrobacji zespołowej:

  • formacja - składa się ze skoczków połączonych chwytami;

  • chwyt - zaciśnięcie dłoni wokół ręki, nogi lub stałych uchwytów na rękach lub nogach z zakresie do barków, bioder;

  • pula figur - wszystkie pojedyncze figury i bloki figur według wykazu;

  • podgrupa - pojedynczy skoczek lub kilku skoczków połączonych chwytami, według wymaganego przejścia w bloku;

  • separacja - moment, w którym wszyscy członkowie zespołu lecą indywidualnie, bez kontaktu między sobą;

  • inter - nakazane przejście pomiędzy figurami w bloku;

  • sekwencja - seria pojedynczych figur oraz bloków przeznaczonych do wykonania w trakcie jednego skoku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony