Przejdź do treści
Źródło artykułu

Parada Robotów – Droniada po raz trzeci w Krakowie

W dniach od 17 do 19 czerwca 2016 r., w Pobiedniku Wielkim oraz wokół Stadionu Wisły w Krakowie odbędzie się III Parada Robotów (Droniada jest nieformalnym określeniem środowiskowym).

Impreza zaplanowana została w formule treningu służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami fuzji informacji (piątek, 17 czerwca) oraz konkursu dla zespołów akademickich na terenie Aeroklubu Krakowskiego (sobota, 18 czerwca). Następnie w dniach 18-19 czerwca wokół Stadionu Wisły na krakowskich błoniach odbędzie się pokaz bolidów Formuły Student.

Drony, roboty i bolidy łączy analiza informacji w czasie rzeczywistym. Z tej perspektywy akurat te maszyny są końcówkami systemu teleinformatycznego - czujnikami do zbierania danych. Organizatorzy zwrócą na to szczególną uwagę, sprawdzając sprzęt wszystkich zespołów – profesjonalnych i studenckich – czy jest on przygotowany do integracji informacji z różnych źródeł. Słowem, czy może brać udział w misjach ratowniczych, które polegają na współdzieleniu się zdobytymi informacjami i czy operatorzy potrafią współpracować ze służbami reagowania kryzysowego.


Państwowa Straż Pożarna reprezentowana w Komitecie Organizacyjnym przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, Szkołę Główną Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej zadeklarowała przygotowanie różnych misji. Przykładowo sprawdzone zostanie funkcjonowanie strażackich wozów dowodzenia we współpracy z dronami. W ten sposób zaplanowany trening umożliwi prezentację aktualnego stanu rozwoju dronów, robotów i systemów analizy informacji oraz doprecyzowanie potrzeb informacyjnych służb reagowania kryzysowego, istotnych w kontekście planowanych zakupów i projektów badawczo-rozwojowych.

Najlepsze zespoły studenckie, które najszybciej znajdą zaginione osoby (manekiny) i przedmioty z nimi związane, otrzymają Nagrodę Honorową Szefa BBN oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa. Przewidziane są również dodatkowe nagrody w postaci szkoleń i praktyk z zakresu zarządzania informacją i prowadzenia projektów teleinformatycznych oraz robotycznych.

Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno aktywnego w treningu służb i konkursie, jak w pikniku naukowo-technologicznym towarzyszącemu pokazowi bolidów Formuły Student.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.5zywiolow.pl


Konkurs dla zespołów akademickich

Najważniejszym założeniem tych zawodów będzie analiza informacji. Czy zespół wykorzysta do szukania ludzi drona, drabinę strażacką, satelitę, balon obserwacyjny, robot mobilny, samochód czy kompanię wojska – nie ma znaczenia. Liczy się, czy zostanie odnaleziony człowiek oczekujący na pomoc.

Wprowadzenie do misji. Od tego scenariusza zależą istotne szczegóły konkursu.

„W sobotni poranek operatorzy numeru alarmowego w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymali trzy wezwania po pomoc. Po pierwsze, w Aeroklubie Krakowskim podczas szkolenia spadochronowego zaginął o brzasku kursant. Skakali z 4 tys. metrów. Wiał wiatr z północnego-wschodu z prędkością 5 m/s. Bujna, czerwcowa roślinność, pola kukurydzy i drzewa uginające się od liści, skutecznie utrudniają prowadzenie akcji ratunkowej. Jego koledzy podejrzewają, że stracił przytomność, ponieważ nie reaguje na krzyki. Po drugie, skoki o nietypowej porze przyciągnęły nastolatków z okolicznej wsi.


Strefa poszukiwań zaginionych osób i przedmiotów zgodnie z Regulaminem Konkursu na terenie Aeroklubu Krakowskiego

Jeden z nich – Jasiek – nie wrócił po godzinie do domu i rodzina wszczęła alarm. Koledzy zeznali policji, że z ul. Benedykta Dybowskiego pobiegli razem na przełaj w stronę skoczków , ale potem stracili go z oczu. Nic dziwnego, patrzyli na spadochroniarzy, w tym zwłaszcza na jednego, który wyraźnie miał problemy ze sprzętem. Jasiek nie odbiera telefonu komórkowego. Jest chory na cukrzycę. W jaskrawym plecaku, który zawsze zabiera ze sobą, była insulina. Po trzecie, zgłoszono, że we wsi sąsiadującej z lotniskiem zaginęła starsza kobieta mająca zaniki pamięci, ale w miarę sprawna ruchowo, chociaż ostatnio skarżyła się na ból w prawej łydce.

Wyszła na pole z rodzinnej szklarni z charakterystycznym kominem na sąsiadującą z posesją drogę asfaltową. Ale potem jej już nikt nie widział. Zapadła się jak kamień w wodę. Wezwani strażacy uznali, że należy skorzystać z pomocy studentów, którzy przyjechali się tu szkolić w zakresie analizy informacji i dysponują różnego rodzaju nowoczesnymi technologiami. Winno im wystarczyć 15 minut na znalezienie jednej osoby”.

Regulamin konkursu


Głównym organizatorem Parady Robotów jest Fundacja „Instytut Mikromakro”, działająca na rzecz społecznej akceptacji dronów, robotów i systemów analizy informacji. Współorganizatorami Parady Robotów są Aeroklub Krakowski, Collegium Civitas oraz Urząd Miasta Krakowa. Natomiast w Komitecie Organizacyjnym są przedstawiciele służb reagowania kryzysowego, uczelni wyższych oraz firm. Patronem medialnym imprezy jest portal www.dlapilota.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony