Lot pożegnalny gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego

Lot pożegnalny gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego

W dniu 26 stycznia 2015 r. na lotnisku w Pruszczu Gdańskim odbył się lot pożegnalny gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego.

Zgodnie z tradycją, pilot kończący służbę w lotnictwie wojskowym wykonuje lot pożegnalny po kręgu nad lotniskiem macierzystym. Przed podejściem do lądowania śmigłowiec przelatuje wzdłuż pasa startowego na wysokości nie mniejszej niż 100 m wykonując trzy kolejne przechylenia. Podczas lotu pożegnalnego na wojskowym statku powietrznym pilot nawiązuje kontakt radiowy z kontrolerami przestrzeni powietrznej obszaru i składa podziękowanie za bezpieczną długoletnią współpracę. Dziękuje także służbom ruchu lotniczego, meteo, oraz służbom zabezpieczającym loty na macierzystym lotnisku.Gen. bryg. pil. Dariusz Wroński z dniem 31 stycznia 2015 r. przejdzie w stan spoczynku. Swój ostatni lot - pożegnalny - wykonał na macierzystym lotnisku, gdzie rozpoczynał karierę zawodową jako pilot. Po zakończeniu nauki w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, w 1983 r. otrzymał tytuł pilota śmigłowca i promowany został na stopień podporucznika. Po promocji rozkazem przełożonych został przydzielony do 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim na stanowisko starszego pilota. 26 czerwca 1999 r. objął stanowisko Dowódcy 49. Pułku Śmigłowców Bojowych. 11 lutego 2008 roku został Dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a 2 listopada 2010 roku objął stanowisko Szefa Wojsk Aeromobilnych. Z dniem 25 lutego 2014 r. przejął dowodzenie 1. Brygadą Lotnictwa Wojsk Lądowych, pod którą podlega 49. Baza Lotnicza Pruszcz Gdański.Lot pożegnalny generała odbył się w obecności Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Tomasza Drewniaka, stanu osobowego 49. Bazy Lotniczej oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli samorządu miasta Pruszcz Gdański i powiatu gdańskiego.

Zgodnie z Ceremoniałem wojskowym, po wylądowaniu pilot opuścił kabinę i pożegnał się ze śmigłowcem przez dotyk kadłuba otwarta dłonią oraz złożył podziękowania instruktorowi, z którym odbył pożegnalny lot i technikowi za dobre przygotowanie maszyny do lotu.

Po złożeniu meldunku o wykonaniu ostatniego lotu, delegacja pilotów 49. Bazy Lotniczej wręczyła wiązankę kwiatów, będących symbolem podziękowania za długoletnią służbę w lotnictwie wojskowym i przekazania swojego doświadczenia młodemu pokoleniu.

Ostatnim punktem programu było dokonanie ostatniego wpisu do osobistego dziennika lotów pilota, który wykonał lot pożegnalny. Wpisu dokonał zarówno Szef Zarządu Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Tomasza Drewniaka, jak i Zastępca Dowódcy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych płk dypl. pil. Wiesław Franczak, z którym generał wykonał ostatni lot.

Sekcja Wychowawcza 49. BLot

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus