49. BLot: Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-15

49. BLot: Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-15

W dniach 12-18.03.2015 r. na obiektach CSWL Drawsko odbyło się intensywne szkolenie w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYŚ-15.

Tematem ćwiczenia było "Przygotowanie i prowadzenie działań obronnych w I rzucie Dywizji w ramach sojuszniczej operacji obronnej". Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie w praktyce wyszkolenia żołnierzy, zarówno sztabowców jak i ich kolegów, którzy w polu m.in. prowadzili strzelanie z użyciem ostrej amunicji.

W całodobowych ćwiczeniach brało udział ponad 3 tyś. żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, jak również żołnierze i śmigłowce z 49. Bazy Lotniczej Pruszcz Gdański. Śmigłowcową Grupą Zadaniową 49. Bazy dowodził ppłk pil. Jacek Cieślik.

49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim wyposażona jest w:

  • śmigłowce transportowo-bojowe Mi-24 przeznaczone do: wsparcia wojsk lądowych przez niszczenie stanowisk ogniowych i obezwładnienie punktów oporu, niszczenie czołgów, obezwładnianie wojsk zmechanizowanych, a także zwalczanie desantów przeciwnika; wysadzania i zabezpieczenia wysadzania desantu; ratowania i ewakuacji załóg znajdujących się w niebezpieczeństwie; transportowania rannych i chorych ze strefy przyfrontowej i z miejsc trudno dostępnych; przewożenia ładunków w kabinie ładunkowej lub podwieszonych na zewnątrz.
  • lekkie śmigłowce wielozadaniowe Mi-2, które są przeznaczone do szkolenia, zadań łącznikowych i specjalnych, sanitarnych, transportowych, rozpoznania, a także bojowych.

Galeria zdjęć

Sekcja Wychowawcza 49. BLot

Źródło: 49. Baza Lotnicza
comments powered by Disqus