Wystawa: Gen. Sikorski - polityk, żołnierz”

Generał Władysław Sikorski

„16 kwietnia br. otwarta została wystawa w Klubie 4. SLSz, udostępniona przez Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę otworzył Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. Marian Jeleniewski. Postać gen. Sikorskiego w niezwykle interesujący sposób przybliżył dr Marcin Kruszyński  z Oddziału Lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy w 2008r. w Krakowie, w 65-tą rocznicę tragicznej katastrofy w Gibraltarze. Autorem scenariusza wystawy jest Teodor Gąsiorowski ,pracownik naukowy Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa pt. „Gen. Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz”. Prezentuje fotografie związane z życiem i działalnością wodza i premiera RP na uchodźstwie. Na zdjęciach obejrzeć można Władysława Sikorskiego wśród żołnierzy i dowódców polskich formacji, z politykami, dyplomatami i przywódcami państw. Są także zdjęcia ukazujące prywatne życie gen. Sikorskiego – z żoną Heleną i córką Zofią Leśniowską. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943r. na pokładzie samolotu LIBERATOR, który tuż po starcie runął do morza. Z katastrofy uratował się jedynie czeski pilot. Wszyscy pozostali pasażerowie wśród których była córka generała – sekretarka , szyfrantka i komendantka Pomocniczej Służby Kobiet – zginęli.

Na otwarcie wystawy przybyli m.in. Burmistrz Miasta Pan Stanisław Włodarczyk, Przewodniczący Rady Miasta Pan Henryk  Wiejak, Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Pan ppłk rez. pil. inż. Ryszard Głodek, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” Anna Sawińska, historyk i pisarz lotniczy - ppłk rez. dr Andrzej Przedpełski, uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Zastępcą Dyrektora Panem ppłk rez. Wiesławem Chwaścińskim na czele, urocze dziewczęta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie pod opieką pedagog Pani Renaty Fornal. Wystawa będzie prezentowana w Klubie 4. SLSz do 09.05.2013r. w godz.9.00-15.00. Zapraszamy.

Klub 4. SLSz

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus