Przejdź do treści
SW-4 w locie nad lotniskiem - widok z boku (fot. Andrzej Wrona)
Źródło artykułu

Szkolenie śmigłowcowe w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego

Od wczesnej wiosny w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego trwają praktyki lotnicze podchorążych Szkoły Orląt nie tylko na samolotach odrzutowych i transportowych, ale także kształcących się na kierunku – pilot śmigłowca.

Na tegoroczne szkolenie śmigłowcowe do 4 SLSz trafiło prawie 50 podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej, zarówno IV, jak i V roku studiów. Część z nich odbywa praktyki na śmigłowcach SW-4, pozostali szkolą się na maszynach Mi-2. Studenci wojskowi szkolenie lotnicze realizują nie tylko w macierzystej bazie śmigłowców w Dęblinie, ale również w radomskiej 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

"Aby zostać absolwentem Szkoły Orląt, każdy podchorąży szkolący się na śmigłowcu musi uzyskać odpowiedni nalot na Mi-2 i SW-4. Ściśle wykalkulowany czas spędzony w powietrzu pozwoli przyszłym lotnikom ubiegać się o 3 klasę pilota wojskowego" – wyjaśnia Szef Wydziału Szkolenia Lotniczego 4 SLSz ppłk pil. Marek Stechni.

Obecnie, studenci wojskowi IV roku szkolą się z wykonywania lotów po kręgu oraz lotów do strefy pilotażu. Pozytywne zakończenie tej części szkolenia pozwoli im rozpocząć samodzielne wyloty na śmigłowcach. Przyszli piloci wojskowi V roku studiów są na etapie lotów do strefy pilotażu i podejścia do lądowania według wskazań przyrządów (ang. IFR). Doskonalą także procedury lotu śmigłowcem i dolotu do lotniska, wykonywanie zakrętów, wznoszenia i zniżania oraz manewry prędkością. Kolejnym elementem szkolenia będą loty nocne.


(fot. Mateusz Chodelski)

Warto zaznaczyć, że bezpieczne wykonywanie lotów przez podchorążych możliwe jest dzięki kompleksowemu przygotowaniu śmigłowców do wykonywania lotów. "Obsługi techniczne przeprowadzane przez techników i mechaników lotniczych są dla pilotów gwarancją, że maszyny, które będą pilotować, są sprawne i przygotowane do wykonywania zadań. Nasza eskadra realizuje szereg przedsięwzięć szkoleniowych i zabezpiecza loty na różnych lotniskach, jednak przygotowanie statków powietrznych do lotów szkoleniowych jest dla nas priorytetem" – zaznacza dowódca klucza technicznego z Eskadry Obsługi Mi-2 i SW-4 w 41 BLSz, kpt. Tomasz Młyński.

Podchorążowie na lotniskach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego będą przebywać do późnej jesieni, po czym praktykanci IV roku wrócą do nauki w LAW, natomiast studenci wojskowi V rok po zdaniu egzaminów oficerskich i uroczystej promocji, zasilą lotnictwo śmigłowcowe w całej Polsce.

por. Ewa Złotnicka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony