Piloci Orlików po raz pierwszy w powietrzu

Samoloty PZL-130 Orlik na lotnisku w Dęblinie (fot. por. Kamil Franczak)

W 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, które jest odpowiedzialne za szkolenie lotnicze przyszłych pilotów wojskowych, rozpoczęto praktyczną część szkolenia. Podchorążowie czwartego roku LAW o specjalności pilot samolotu odrzutowego po raz pierwszy zasiedli za sterami samolotów PZL-130 Orlik.

Grupa podchorążych liczy 15 osób.  Są to studenci wojskowi czwartego rocznika Lotniczej Akademii Wojskowej. Szkolenie praktyczne przyszłych pilotów samolotów odrzutowych podzielone jest na etap podstawowy i średniozaawansowany. Będą oni zdobywać umiejętności w wykonywaniu lotów trasowych, po kręgu oraz akrobacyjnych.

 

Kolejny etap szkolenia to wykonywanie lotów w ugrupowaniu, lotów nocnych, lotów z widocznością VFR oraz według wskazań przyrządów IFR. Praktycznie szkolenie potrwa do końca października bieżącego roku.

Turbośmigłowy Orlik to etap pośredni między śmigłowym Diamondem, a samolotem szkolenia zaawansowanego Bielik. Część studentów wojskowych, którzy rozpoczęli właśnie loty na Orlikach, w przyszłym roku przesiądzie się na M-346, pozostali dalej będą szlifować swoje umiejętności na PZL-130.

Orlik w zmodernizowanej wersji TC-II jest szybszy i zwrotniejszy, pozwala lepiej przygotować podchorążych do latania odrzutowcami. Wymieniono w nim przede wszystkim awionikę, a analogowe przyrządy zostały zastąpione przez wyświetlacze ciekłokrystaliczne.

por. Ewa Złotnicka / 4 SLSz
Zdjęcia: por. Kamil Franczak, szer. Izabela Michałek / 42 BLSz

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus