Pierwsze w tym roku szkolenie spadochronowe w 42. BLSz

Szkolenie spadochronowe w 42. BLSz (fot. szer. Karol Sekuła / 42. BLSz)

Pierwsze w tym roku skoki spadochronowe odbyły się w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Skoki były inauguracją praktycznego szkolenia spadochronowego w jednostkach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Na lotnisku 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, 15 i 16 lutego br. odbyły się pierwsze w tym roku skoki spadochronowe. Sezon spadochronowy otworzyli podchorążowie i instruktorzy spadochronowi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, instruktorzy spadochronowi i specjaliści sekcji wysokościowo-ratowniczej 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, instruktorzy spadochronowi 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz skoczek i instruktor spadochronowy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Żołnierze wykonywali skoki z samolotu M-28 Bryza.

Zanim żołnierze rozpoczęli szkolenie w powietrzu, przeszli trening na ziemi. Przed praktycznym szkoleniem zdali egzaminy (teoretyczne i praktyczne) dopuszczające ich do wykonywania skoków.

 
(fot. szer. Karol Sekuła / 42. BLSz)

Organizatorem skoków był Dowódca 42. BLSz pułkownik pilot Jan Skowroń. Za przygotowanie całego przedsięwzięcia odpowiedzialny był instruktor spadochronowy klasy Mistrzowskiej, Szef zabezpieczenia wysokościowo-ratowniczego major Paweł Kozerawski, a skokami pokierował instruktor spadochronowy klasy Mistrzowskiej chorąży Mariusz Siczek.

 
(fot. szer. Karol Sekuła / 42. BLSz)

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekali na możliwość wykonywania skoków po jesienno-zimowej przerwie. Pogoda dopisała, więc wszystkie założone cele zostały osiągnięte, a całe przedsięwzięcie odbyło się bezpiecznie. W sumie wykonano 74 skoki spadochronowe. Dzięki temu 19 podchorążych  może rozpocząć praktyczne szkolenie za sterami samolotów i śmigłowców.

Tekst: mjr Paweł Kozerawski / 42. BLSz
Edycja: kpt. Magdalena Busz / 4. SLSz

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus