Pierwsze samodzielne loty podchorążych na Iskrach

Pierwsze samodzielne loty na Iskrach (fot. ppor. pil. Mateusz Błaszczyk)

Studenci wojskowi WSOSP realizujący praktyki lotnicze w 4. SLSz rozpoczynają pierwsze samodzielne loty na samolotach odrzutowych TS-11 Iskra.

Z 10 osobowej grypy podchorążych IV roku, jako pierwsza udany lot Iskrą bez instruktora wykonała sierż. pchor. Martyna Ziółkowska.

Po zakończeniu lotu gratulacje młodemu pilotowi złożył m.in. Dowódca 4. SLSz gen. bryg. pil. Marian Jeleniewski, starszy inspektor bezpieczeństwa lotów Dowództwa 4. SLSz ppłk pil. dr Tomasz Krzyżak, instruktor-pilot ppor. Marcin Kossakowski, który szkolił sierż. pchor. Ziółkowską oraz piloci eskadry i koledzy z roku.   

Po zbiórce zgodnie z tradycją lotniczą odbyło się „laszowanie” młodego adepta lotnictwa.

Podchorążowie zanim rozpoczęli loty na samolotach odrzutowych szkolili się w 42. BLSz na samolotach PZL-130 Orlik, w których spędzili w powietrzu około 200 godzin. Każdy z 10 podchorążych, którzy rozpoczęli praktyki lotnicze na samolotach TS-11 Iskra w 41. BLSz posiada już III klasę pilota wojskowego. Aktualny IV rocznik podchorążych WSOSP jest ostatnim który uczy się latać w tak zwanym systemie przemiennym. Ich młodsi koledzy przejdą na system ciągły.

Tekst: mjr Grzegorz Grabarczuk
Zdjęcia: ppor. pil. Mateusz Błaszczyk

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus