Biało-Czerwone ISKRY“ gwiazdą Air Show w Siauliai

Biało-Czerwone Iskry

Polskie „Biało-Czerwone ISKRY” będą gwiazdą międzynarodowych pokazów lotniczych „Iron Wings 2012”, które odbędą się 26 maja br. w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Siauliai.

Motywem do organizacji międzynarodowych pokazów lotniczych „Iron Wings 2012” jest 20 rocznica powstania Litewskich Sił Powietrznych.

Na Litwę reprezentujący Polskie Siły Powietrzne Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone ISKRY” przyleci 6 samolotami TS-11 ISKRA oraz transportową CASĄ C-295M z personelem technicznym. Zespół BCI jest już po pierwszych treningach, które podobnie jak w roku poprzednim odbył na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Oprócz Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone ISKRY” na międzynarodowe pokazy lotnicze „Iron Wings 2012” organizatorzy zaprosili Duński Zespół Akrobacyjny „Baby Blue T-17“, który wystąpi na 5 samolotach szkolnych Saab T-17 oraz dobrze znany polskiej publiczności Łotewski Zespół Akrobacyjny „Baltic Bees“.

Poza zespołami akrobacyjnymi, w powietrzu można będzie zobaczyć takie statki powietrzne, jak: Su-26 za którego sterami zasiądzie niesamowity Litwin Jurgis Kairys, Jak-12, JAK-52, L-159 Alca, samoloty transportowe An-2, C-27J „Spartan“ oraz L-410, śmigłowiec Mi-8T, Schweizer 300C i ELA 07S oraz zabytkowe Nieuport 24 czy dwupłatowiec JR2.

Polskich akcentów nie zabraknie także na ziemi. Na wystawie statycznej zaprezentowana zostanie m.in.: polska CASA C-295M z podkrakowskich Balic, Malborski Mig-29, który aktualnie bierze udział w misji Baltic Air Policing oraz prawdopodobnie Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

W trakcie pokazów organizatorzy zaplanowali liczne koncerty zespołów muzycznych, parady wojskowe, występy artystyczne oraz wiele innych atrakcji.

Na lotnisku w Siauliai stacjonuje obecnie Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 4, który ochrania przestrzeń powietrzną Państw Bałtyckich.

kpt. Grzegorz Grabarczuk

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus

Komentarze

ruska propaganda :) tylko dlaczego w polskich mediach

to miało być do pierwszego komentarza, ws podkreślania w mediach tylko różnic z Litwinami

Dziękuję za taką "owocną" współpracę której całkowite koszty musimy pokrywać z własnej kieszeni czyli naszych państwowych pieniędzy - bo Litwini wcale nie myślą w nich choćby częściowo partycypować. Rzecz dotyczy właśnie misji PKW Orlik.
I kto tutaj jest mądrzejszy? (czytaj cwany).

Panie Anonim, a to określenie ,,owocnej'', to zdaje się, że jak waści z ,,czasów jedynie słusznych'', zostało, to i nadal ma się nieźle.

Kiedy się wreszcie w Polsce pozbędziemy tych słów / wytrychów z czasów komuny i wlokących się za nimi bez końca rusycyzmów., - także i na tym Portalu.

Przynajmniej w lotnictwie widać owocną współpracę Polaków z Litwinami (vide także wspólny FAB Baltic).

Rzygac mi się chce jak widzę w TV te ciągłe konflikty, międyz Litwą a litewską polonią.

Czy w innych dziedzinach nie możemy się dogadać?

Rozmawiałem z pilotem PKW Orlik. Mówił, że odbiór polskich myśliwców w litewskim społeczeństwie jest bardzo dobry.

Litewskie lotnictwo nie powstało 20 lat temu, tylko w 1918r.