Amerykański pododdział w Łasku

Ameryskański pododdział w Łasku/ fot. Andrzej Amerski

Od 9 listopada gościmy na ziemi łaskiej pierwszy stacjonarny pododdział amerykański w Polsce.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku zainaugurował działalność pierwszy stacjonujący na stałe w Polsce pododdział amerykańskich sił zbrojnych – Aviation Detachment. W uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 11.00, wziął udział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, asystent Sekretarza Obrony ds Bezpieczeństwa Narodowego Derek Chollet, dowódca Amerykańskich Sił Zbrojnych w Europie i zarazem Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie admirał James Stavridis, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, specjalny asystent Dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie generał dywizji Stephen D. Schmidt oraz inne osobistości.

Av-Det czyli Aviation Detachment stanowi „wysunięty przyczółek” 52 Grupy Operacyjnej – lotniczego komponentu 52 Skrzydła Myśliwskiego, należącego do zgrupowania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie. 52 Grupa Operacyjna stacjonuje w bazie w Spangdahlem w Niemczech. Jej 10-osobowym pododdziałem w Polsce dowodzi major pilot Matthew Spears, pilot F-16 z nalotem ponad 1600 godzin, który wcześniej, skierowany do Polski jako członek Mobile Training Team, był instruktorem naszych pilotów.

Av-Det ma wzmacniać współpracę wojskową i inter operacyjność Sił Powietrznych obu krajów poprzez organizację pobytów rotacyjnego komponentu lotniczego – RD – Rotational Detachment. Pododdział ten, składający się z maksymalnie 250 żołnierzy, eskadry myśliwców F-16 lub klucza Herculesów, będzie się szkolił według własnych programów oraz wspólnie z naszymi pilotami i technikami. Ma odwiedzać nasz kraj raz na kwartał. Będzie przebywał w bazach w Łasku, Krzesinach lub Powidzu. Co najmniej z dwoma rotacjami przybywać będą do Polski co roku komponenty złożone z F-16.

kpt. Marek Kwiatek

Więcej zdjęć na stronie 32 BLT

Źródło: 32 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus

Komentarze

10 osobowy pododdział na 1 kwartał, a szumu jakby ze dwie dywizje conajmniej