Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uroczyste obchody Święta Niepodległości oraz prezentacja sztandaru 31. BLT

10 listopada br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbył się uroczysty apel bazy z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica najważniejszego wydarzenia państwowego była okazją do zaprezentowania żołnierzom oraz pracownikom wojska sztandaru 31.BLT, ufundowanego przez społeczność Miasta Poznania.

Na uroczysty apel przybyli wszyscy żołnierze oraz pracownicy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest największym świętem państwowym, uroczyście obchodzonym w całej Polsce.

Dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, płk pil. Jacek PSZCZOŁA złożył wszystkim serdeczne życzenia, dziękując za codzienną służbęi pracę.Podczas apelu Dowódca wręczył wyznaczonym żołnierzom akta mianowania na kolejne, wyższe stopnie wojskowe oraz honorowe odznaki pamiątkowe. Za osiągnięcie 1000 godzin nalotu na samolocie wielozadaniowym F-16 dowódca bazy wręczył szablę dowódcy 6. eskadry lotniczej, ppłk. pil. Krystianowi ZIĘCIOWI.

Podczas uroczystej zbiórki z okazji Święta Niepodległości zaprezentowano żołnierzom oraz pracownikom wojska 31.BLT sztandar, ufundowany i przekazany przez społeczność Miasta Poznania.

Sztandar wojskowy to symbol najwyższych cnót żołnierskich: honoru, męstwa i odwagi.

Jest istotnym elementem w kształtowaniu tradycji orężnych Wojska Polskiego. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec Sztandaru swej jednostki. Marszałek Józef Piłsudski mówił przed laty do swych żołnierzy: „Sztandar w życiu żołnierza przedstawia wartość widomego symbolu jego życiowej udręki, jego dążeń i celów. Przypomina mu on dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń”.

Zgodnie z polską tradycją fundowania sztandarów wojskowych przez lokalne społeczności dla funkcjonujących wśród Nich jednostek wojskowych oraz Ustawą z 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ukonstytuował się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla

31. Bazy Lotnictwa Taktycznego pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Poznania, pana Ryszarda GROBELNEGO.

Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Pani Elżbieta MAJEWSKA, małżonka Dowódcy Sił Powietrznych, gen. broni. pil. Lecha MAJEWSKIEGO oraz ppłk. rez. pil. Bernard BUCHWALD, który za służbę w czasie II wojny światowej oraz działalność powojenną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Na stronie głównej płata Sztandaru widoczny jest wizerunek orła białego.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu. Pośrodku wieńca umieszczony jest wizerunek orła białego. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach cyfra 31, będąca numerem Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Na odwrotnej stronie płata sztandaru, w górnym prawym rogu w gałązkach wawrzynu umieszczony jest orzeł lotnictwa wojskowego.

W górnym lewym rogu płata sztandaru, w wieńcu wawrzynu umieszczony jest herb Miasta Poznania.

W dolnym prawym rogu sztandaru, w wieńcu wawrzynu znajduje się cyfra 2008, nawiązująca do roku powstania jednostki.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru, w wieńcu wawrzynu znajduje się historyczny kruk, związany z lotniskiem w Krzesinach, nawiązujący do historycznych jednostek, których tradycje dziedziczy 31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

Sztandar wieńczy głowica z wizerunkiem orła.

kpt. Joanna KRZĄSTEK
Oficer prasowy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony