Polskie samoloty F-16 i MiG-29 na Frisian Flag w Holandii

Samolot F-16 na Frisian Flag (kpt. Krzyzsztof Nanuś)

9 kwietnia br. rozpoczęło się ćwiczenie Frisian Flag 2018, w którym biorą udział siły i środki 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Główna cześć ćwiczeń odbędzie w Bazie Lotniczej Lotnicze w Leeuwarden oraz Eindhoven w Holandii.

W dniach 4–6 kwietnia nastąpiło przebazowanie samolotów F-16 z Krzesin oraz personelu technicznego do bazy w Leeuwarden a także realizowane były transporty kołowe ze sprzętem.

Ćwiczenie pk. Frisian Flag 2018, w którym udział biorą przedstawiciele z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Włoch odbędzie się w bazach lotniczych Holandii, która jest również uczestnikiem szkolenia. Ćwiczenie realizowane będzie do 20 kwietnia br.

Misje lotnicze będą wykonywane dwa razy dziennie. Ich głównym celem będzie przygotowanie personelu lotniczego do współdziałania podczas różnego rodzaju konfliktów i zagrożeń, podczas których niezmiernie ważne staje się posługiwanie jednym językiem (angielskim).

Cele szkoleniowe ćwiczenia to między innymi: planowanie lotów ugrupowań COMAO (Połączona Operacja Powietrzna) w realistycznym środowisku współczesnego pola walki, zgodnie ze standardami NATO; doskonalenie umiejętności taktycznego wykonywania lotów w grupowaniu COMAO oraz analiza po locie; nawiązanie współpracy pomiędzy krajami należącymi do NATO; podtrzymanie, wznowienie nawyków w tankowaniu samolotów w powietrzu.

Zestawienie statków powietrznych poszczególnych państw biorących udział w ćwiczeniu można znaleźć pod linkiem: www.luchtvaartnoordnederland.nl/frisian-flag-2018-english/

kpt. Krzyzsztof Nanuś

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus