Kolejnsa sesja zdjęciowa upamiętniająca 80. rocznicę "Bitwy o Anglię"

F-16 i MiG-29 w locie nad chmurami (fot. Piotr Łysakowski)

Po raz kolejny w ostatnim czasie, żołnierze Sił Powietrznych, w bardzo ciekawy i obrazowy sposób upamiętnili 80. rocznicę „Bitwy o Anglię”. 07 lipca 2020 r. piloci samolotów F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny i MIG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego Mińsk Mazowiecki wzięli udział w jubileuszowej, powietrznej sesji zdjęciowej, która swoim przekazem bezpośrednio odnosiła się do jakże ważnej dla pilotów rocznicy.

Jednostki lotnicze, które wzięły udział w przedsięwzięciu od lat z dumą kultywują dziedzictwo tradycji, które w przypadku 23. BLT i 31. BLT sięga m.in. do czasów drugiej wojny światowej, do tradycji myśliwskich dywizjonów lotniczych Polskich Sił Powietrznych stacjonujących na lotniskach w Wielkiej Brytanii.

23. Baza Lotnictwa Taktycznego na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 maja 1993 r. m.in. kultywuje tradycje 303. dywizjonu myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki (oznaczenie kodowe RF), sformowanego na brytyjskiej ziemi w dniu 2 sierpnia 1940 r., najskuteczniejszego dywizjonu myśliwskiego Aliantów w czasie „Bitwy o Anglię”.

Natomiast 31. Baza Lotnictwa Taktycznego na mocy Decyzji nr 492/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 03 listopada 2008 r. m.in. dziedziczy tradycje 302. „poznańskiego” dywizjonu myśliwskiego (oznaczenie kodowe WX), sformowanego 10 lipca 1940 r.

Kultywując lotnicze tradycje, w szczególny sposób, eksponowane są również znaki rozpoznawcze i oznaczenia kodowe dywizjonów myśliwskich 302 i 303.


(fot. Piotr Łysakowski)

W powietrzu na jubileuszowej sesji, której efekty można oglądać w galerii, udział wzięły: F-16 w okazyjnym malowaniu upamiętniającym dywizjon 302 oraz samolot MIG-29 w malowaniu odwołującym się do historii dywizjonu 303.

Udział w sesji to wkład lotniczego środowiska w upamiętnienie heroicznych działań pilotów wielu narodowości, w tym licznej grupy Polaków, w powstrzymaniu lotniczej kampanii Luftwaffe, która w swoim najbardziej intensywnym przebiegu, miała miejsce w okresie lipiec – październik 1940 r.

Wspólne działania mające wymiar „powrotu do historii” są od lat promowane przez społeczność lotniczą. Utrzymanie w pamięci, historycznych dokonań swoich poprzedników, pozwala mieć gwarancję, że pamięć o wielu lotniczych pokoleniach, z okresu naszej historii, nie będzie zapomniana i będzie wśród nas trwać, jednocześnie kształtując, godne naśladowania patriotyczne postawy żołnierskiego środowiska.

Więcej zdjęć Piotra Łysakowskiego z sesji zdjęciowej Air2Air w 80-tą rocznicę Bitwy o Anglię można zobaczyć na stronie www.31blt.wp.mil.pl

mjr Krzysztof Terzyk

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus