Zakończenie Aviation Detachment

Dwa samoloty C-130J Hercules na lotnisku w Powidzu (fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera)

W 33. Bazie Lotnictwa Transportowego dobiega końca polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w ramach Aviation Detachment Rotation 21-4.

Szkolenie lotnicze trwało od 15 września br. Wcześniej na powidzkie lotnisko przylecieli żołnierze, pracownicy i trzy samoloty C-130J Hercules z 37 eskadry lotniczej (37th Airlift Squadron z 86th Airlift Wing) stacjonującej w Rammstein.

Przez półtora tygodnia polscy i amerykańscy żołnierze wspólnie realizowali szkolenie teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, wykonywali zrzuty tary desantowej, zasobników i skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej, a także realizowali starty i lądowania z nawierzchni trawiastej oraz o ograniczonych wymiarach.

Podczas szkolenia polskie i amerykańskie C-130 Hercules wykonywały także loty we wspólnych ugrupowaniach taktycznych. Zadania realizowane były w dzień i w nocy w polskiej przestrzeni powietrznej. Współpraca polskich i amerykańskich załóg obejmowała nie tylko wykonywanie zadań pojedynczymi samolotami i w formacjach, ale też wspólne planowanie operacji i omawianie zrealizowanych misji.

  
(fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera)

W szkolenie oprócz żołnierzy 3. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i amerykańskiej 37 eskadry lotniczej zaangażowani byli żołnierze z  1 i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz wydzielonych pododdziałów Wojsk Specjalnych.

Celem szkolenia było doskonalenie wiedzy i umiejętności w zakresie planowania i realizacji zadań lotnictwa transportowego oraz zabezpieczenia logistycznego zadań lotniczych, a także wymiana doświadczeń oraz ujednolicanie procedur działania.

Szkolenie lotnicze zakończy się 25 września br.

mjr Martyna Fedro-Samojedny


(fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera)

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus