Rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie Aviation Detachment

Samoloty C-130 Hercules na lotnisku w Powidzu (fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera)

W 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego rozpoczęło się wspólne polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w ramach Aviation Detachment Rotation 21-4.

Do Powidza przyleciało blisko 90 amerykańskich żołnierzy i pracowników oraz trzy samoloty C-130H3 Hercules z 37 eskadry lotniczej (37th Airlift Squadron z 86th Airlift Wing) stacjonującej w Rammstein. Przez najbliższy tydzień będą oni uczestniczyli we wspólnym szkoleniu z polskimi żołnierzami z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz wydzielonymi pododdziałami z jednostek specjalnych.

W ramach rozpoczętej rotacji żołnierze szkolić się będą w oparciu o pięć samolotów Hercules: trzy amerykańskie C-130H3 i dwa polskie C-130E.

Szkolenie lotnicze potrwa do 25 września br., a podczas jego trwania zaplanowano m.in. szkolenie teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, szkolenie ze zrzutów tary desantowej, zasobników i skoczków, wykonywanie startów i lądowań z nawierzchni trawiastej oraz o ograniczonych wymiarach, wykonywanie lotów taktycznych oraz lotów we wspólnych ugrupowaniach taktycznych.

Zadania będą realizowane zarówno w dzień, jak i w nocy w oparciu o polską przestrzeń powietrzną.

  
(fot. Luiza Wawrzyniak-Kozera)

Aviation Detachment Rotation to komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 2011 roku. Na stałe tworzy go grupa około 20 amerykańskich żołnierzy, która wzrasta do około 200 osób na czas cyklicznie odbywających się szkoleń.

mjr Martyna Fedro-Samojedny

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus