Krakowska Bryza w Akcji Serce

Krakowska Bryza w Akcji Serce (fot. Archiwum 3. SLTr)

Załoga samolotu M-28 Bryza z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała lot ratujący życie w ramach Akcji Serce.

Lotnicy w porozumieniu i w koordynacji z lekarzami transplantologami przewieźli specjalistów oraz organy zakwalifikowane do przeszczepu między Poznaniem a Lublinem. Pozwoliło to na precyzyjne zgranie pracy zespołów lekarzy w obu tych miastach, dzięki czemu czas od pobrania organów od dawcy do wszczepienia ich biorcy mógł być maksymalnie krótki. W transplantologii ma to decydujące znaczenie.

Wykorzystanie wojskowych samolotów pozwala na szybkie przygotowanie, realizację i minimalizowanie kosztów społecznych przy tak skomplikowanych i precyzyjnych zadaniach. Akcje Serce wykonywane są przez wojskowych lotników od 1988 r. Lotnicy na tą okoliczność utrzymują w nieustannej gotowości do lotu jeden samolot wraz z załogą i obsługą. Dzięki nim już kilkaset osób dostało szansę na nowe życie.

Wczorajszy lot odbył się po trasie Kraków – Poznań – Lublin – Poznań – Kraków. Załogą wojskowej Bryzy dowodził por. pil. Tomasz Szutowicz. Start do pierwszego lotu nastąpił tuż przed godziną  12.00, a zakończenie całości zadania po godzinie 19.00. (z tego samolot i załoga spędzili w powietrzu ponad 4 godziny).

To jeden z wielu przykładów nieustannej służby lotników transportowych na rzecz społeczeństwa.

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: z Archiwum 3. SLTr

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus