Kolejna zmiana amerykańskich Herculesów w Powidzu

Kolejna zmiana amerykańskich Herculesów w Powidzu (fot. kpt. Włodzimierz Baran)

Na powidzkie lotnisko wróciły w miniony weekend amerykańskie C-130 Hercules z rotacyjnego pododdziału amerykańskiego Aviation Detachment, który okresowo stacjonuje na terenie Polski.

Stacjonowanie amerykańskich samolotów transportowych w Powidzu i myśliwskich F-16 w Łasku odbywa się na podstawie umowy zawartej między rządami obu krajów i jest praktyczną realizacją wzmocnienia obecności wojsk naszego sojusznika na terenie Polski. Lotnicy z Powidza wykorzystują ten fakt do realizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Dotyczy to nie tylko wykonywania zadań w powietrzu, ale i współpracy służb zabezpieczających na ziemi funkcjonowanie lotnictwa transportowego.

Powidz na kilka najbliższych tygodni stanie się bazą dla personelu i samolotów z doskonale znanej polskim pilotom 182nd Airlift Wing -  jednostki na co dzień stacjonującej w  Peorii w stanie Illinois. To właśnie tam szkoliła się cześć polskich załóg Herkulesów, a samolot o numerze 1504 był w Peorii  z roboczą wizytą w sierpniu br.

Tekst/foto: kpt. Włodzimierz Baran

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus