Ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem "RYBOŁÓW-19" zakończone

Desant z samolotu C-130 Hercules (fot. Tadeusz Brodalka)

W 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego zakończyło się najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe: ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYBOŁÓW-19.

Przez pięć dni żołnierze 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, 1. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej pod kierownictwem Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3. SLTr) realizowali praktyczne działania w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYBOŁÓW-19. W ćwiczeniu uczestniczyli także żołnierze spoza 3. SLTr, a mianowicie: 6. Brygady Powietrznodesantowej, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo ćwiczenie wspierali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, którzy uczestniczyli w jednym z incydentów przeprowadzonym podczas ćwiczenia.

Podczas intensywnego szkolenia ćwiczące jednostki wojskowe zmagały się z różnorodnymi problemami taktycznymi takimi jak taktyczny transport powietrzny, przemieszczenie na duże odległości, prowadzenie działań niekinetycznych, realizacja misji poszukiwawczo-ratowniczej, realizacja ewakuacji medycznej, a także reagowanie na zagrożenia sabotażowe i dywersyjne czy ochrona baz lotniczych. Ćwiczenie realizowane było w Powidzu, Świdwinie, Warszawie, Mirosławcu, Krakowie, a także na Pustyni Błędowskiej oraz w przestrzeni powietrznej Polski.

 

Ćwiczenie odbyło się w oparciu o nie mający odniesienia do rzeczywistej sytuacji politycznej scenariusz. Został on tak przygotowany i zaplanowany, aby sprawdzić ćwiczące jednostki wojskowe oraz ich dowódców w zakresie przygotowania do realizacji określonych zadań. Celem, podczas planowania i przygotowania ćwiczenia, było takie skonstruowanie scenariusza, aby zdarzenia, sytuacje i zadania, z którymi będą zmagali się ćwiczący były maksymalnie realne.

W trakcie pięciu intensywnych dni ćwiczący żołnierze mieli okazję do wykorzystania, ale także doskonalenia wiedzy i umiejętności, którą nabyli podczas poprzedzających RYBOŁÓW-19 treningów i szkoleń. Wszystko, to co wcześniej odbywało się na mapach, zostało praktycznie zrealizowane i sprawdzone podczas przeprowadzonego ćwiczenia.

Ćwiczenie zakończyło się 18 października 2019 r.

 

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: kpt. Martyna Fedro-Samojedny, kpt. Mariusz Jaśkowski, Tadeusz Brodalka

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus