Przejdź do treści
Mi-8 w locie z ładunkiem zewnętrznym z wykorzystaniem siatki (fot. st. szer. Piotr Bielawski)
Źródło artykułu

Szkolenie w lotach z ładunkiem zewnętrznym w Garnizonie Łęczyca

W części dziennej lotów wg PTL, jakie miało miejsce w 1. dywizjonie lotniczym, jednostce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, zrealizowano szkolenie w lotach z ładunkiem zewnętrznym z wykorzystaniem nowo pozyskanych siatek do transportu zaopatrzenia i techniki bojowej.

Szkolenie miało na celu określenie sposobu realizacji od momentu wypełnienia, podczepienia poprzez przelot aż do złożenia w miejscu przeznaczenia.

Efektem dodatkowym była możliwość przetrenowania przez załogi śmigłowców i obsługę naziemną zadań związanych z akcjami ratunkowymi na wypadek klęsk żywiołowych. Ponadto określono maksymalny udźwig statyczny i dynamiczny nowego rodzaju wyposażenia.

Innym rodzajem szkolenia jakie przeprowadzono w dniu 25.02.2021r. było szkolenie w lotach na bezpośrednie wsparcie lotnicze CCA. Istotnym elementem wartym podkreślenia jest fakt, że procedurę CCA realizowali żołnierze 1. bkpow pod nadzorem wykwalifikowanego JTAC z 1 BLWL. Szkolenie to z załogą 1.dlot było finalnym efektem kursu prowadzonego w garnizonie Łęczyca od 22.02 do 25.02.2021r.

W części nocnej lotów odbyło się przymusowe lądowanie śmigłowca W-3 Sokół z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (Mińsk Mazowiecki) na lotnisku Łęczyca. Transportował on pacjenta chorego na COVID – 19. Służby lotniskowe oraz zabezpieczające loty udzieliły załodze pełnego profesjonalnego wsparcia. Załoga po przeprowadzonej dekontaminacji została transportem kołowym przetransportowana do MSD, natomiast pacjent, karetką pogotowia ratunkowego, do szpitala.

kpt. Gabryszak Bartosz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony