Przejdź do treści
Kawalerzyści skaczą nad Zalewem Sulejowskim (fot. ppor. Bartosz Grzesło)
Źródło artykułu

Kawalerzyści skaczą nad Zalewem Sulejowskim

W dniach 28-29 maja 2018 roku odbyło się zgrupowanie instruktorów spadochronowych 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
 
Głównym elementem szkolenia były skoki spadochronowe do wody przy wykorzystaniu spadochronów desantowych AD–95. Jest to szczególnie trudny rodzaj skoków spadochronowych wymagający od skoczków wysokich umiejętności i opanowania.

Po oddzieleniu się od statku powietrznego, w tym wypadku był to śmigłowiec W-3 Sokół, na wysokości ok. 150 metrów skoczek rozpoczyna przygotowanie do wodowania, poprawia uprząż, następnie odpina spadochron zapasowy, taśmy udowe i piersiową, a następnie w chwili zetknięcia z powierzchnią wody wyślizguje się z uprzęży co ma zapobiec przykryciu skoczka przez czaszę główną i zaplątania się go w linki nośne spadochronu.


(fot. ppor. Bartosz Grzesło)

Ogółem spadochroniarze wykonali ok. 140 skoków. Po wodowaniu byli podbierani przez specjalnie skierowane do tego celu łodzie Państwowej Straży Pożarnej, oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Skoczkowie desantowali się także do wody metodą kropelkową, wprost z pokładu śmigłowca.


(fot. ppor. Bartosz Grzesło)

Szkolenie spadochronowe w skokach do wody jest integralnym elementem szkolenia instruktorów spadochronowych. Kolejne takie szkolenie zaplanowane jest 24 czerwca jako część obchodów święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

ppor. Bartosz Grzesło

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony