Ćwiczenie pk. ESKADRA-17

Ćwiczenie pk. ESKADRA-17 (fot. ppor. Katarzyna Grzelka)

W dniach od 6 do 10 marca br. odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. ESKADRA-17, którego wykonawcą była 2 eskadra, 1 dywizjonu lotniczego z Leźnicy Wielkiej. W ćwiczeniu również brał udział pluton szturmowy z 1 batalionu kawalerii powietrznej.

Przez cztery dni żołnierze eskadry doskonalili swoje umiejętności w warunkach wystąpienia sytuacji kryzysowych, jak również byli sprawdzani w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu transportu kawalerzystów w ramach sił szybkiego reagowania, wsparcia z powietrza oraz realizacji zadań w zakresie ewakuacji medycznej przy użyciu śmigłowców.

2 eskadra śmigłowców z Leźnicy Wielkiej dowodzona przez majora pilota Piotra Zimona wzmocniona plutonem szturmowym dowodzonym przez podporucznika Artura Skarbka wydzielonym z 1 batalionu kawalerii powietrznej w pierwszym etapie ćwiczenia realizowali wykonywanie lotów na rozpoznanie z powietrza i desantowanie wojsk różnymi sposobami.

 

 
(fot. ppor. Katarzyna Grzelka)

W drugim etapie ćwiczenia wykonano przerzut wojsk do Mirosławca, odtworzono gotowość, po której nastąpiły loty rozpoznawcze oraz przerzut grupy uderzeniowej w rejon Nadarzyc połączony z desantowaniem i szturmem na obiekt.

W trzecim etapie ćwiczenia realizowano wykonywanie lotów rozpoznawczych, wsparcie zaatakowanego komponentu lądowego, procedury CASEVAC, jak również procedury zachowania personelu lotniczego w sytuacji Odzyskiwania Izolowanego Personelu po zestrzeleniu śmigłowca w ramach Bojowej Akcji Poszukiwawczo-Ratowniczej – CSAR.

Wszystkie przeprowadzone elementy w czasie trwania ćwiczenia pokazały wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy, jak również zgranie komponentu lotniczego z lądowym.

por. Paweł Żałoba

Źródło: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
comments powered by Disqus