Przejdź do treści
Spotkanie autorskie w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego (fot. st.chor. Dariusz Sitkowski)
Źródło artykułu

Spotkanie autorskie w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego

W dniu 02.11.2015r. w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego przebywał z wizytą niecodzienny gość - Richard King, autor bardzo popularnej na brytyjskim rynku wydawniczym książki „Dywizjon 303. Walka i codzienność” („303 Polish Squadron. Battle of Britain diary”), zawierającej wspomnienia pilotów, dziennikarzy, wojskowych o najsłynniejszej polskiej formacji z czasów II wojny światowej.

Autor spotkał się z zastępcą dowódcy 1.SLT płk Robertem Cierniakiem, dowódcą 23.BLT płk Maciejem Trelką oraz z dowódcą Grupy Działań Lotniczych ppłk Piotrem Iwaszko. Po serdecznym przywitaniu w Sali Tradycji 23.BLT, zapoznał się z historią jednostki oraz dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej. Następnym punktem wizyty było zwiedzanie obiektów Bazy. Brytyjski pisarz miał możliwość zapoznania się z kabiną zmodernizowanego samolotu MiG-29M oraz z okolicznościowym malowaniem tych samolotów. Sylwetki pilotów związanych z 303 Dywizjonem, namalowane na statecznikach samolotów MiG-29, wzruszyły Richarda Kinga i zapadły w jego pamięci.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie na Domku Pilota z personelem latającym. Rozmawiano o toku codziennej służby szukając podobieństw i różnic pomiędzy teraźniejszością a latami opisywanymi w książce. Żegnając się Richard King ponownie podkreślił ogromne wzruszenie i wdzięczność za umożliwienie wizyty, której towarzyszyli członkowie Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego - Wojciech Matusiak oraz Robert Gretzyngier.

mjr Grzegorz Czubski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony