Przejdź do treści
Płk pil. Piotr Iwaszko (fot. Konrad Kifert)
Źródło artykułu

Płk pil. Piotr Iwaszko Dowódcą 23. BLT

W dniu 1 grudnia 2016 roku płk pil. Piotr Iwaszko wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jednocześnie otrzymał decyzję o mianowaniu na stopień pułkownika.

Płk pil. Piotr Iwaszko jest bsolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Karierę zawodową rozpoczął w 9. pułku lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, którą następnie kontynuował w 41. pułku lotnictwa myśliwskiego w Malborku, gdzie przeszedł szkolenie na samolot MiG-21. Loty na tym typie statku powietrznego wykonywał do czasu zakończenia ich służby w Siłach Powietrznych w 2003 roku. W latach 2004-2006 studiował w AON. W tym samym okresie rozpoczął studia podyplomowe, również w AON, na kierunku Zarządzanie Organizacjami Lotniczymi. Podczase studiów wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach w kraju i za granicą. W 2006 roku rozpoczął służbę w 1. eskadrze lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Tam też odbył przeszkolenie na samolot MiG-29.


(fot. Konrad Kifert)

Po uzyskaniu uprawnień instruktorskich zajął stanowisko starszego instruktora, a następnie szefa szkolenia 1. eskadry lotnictwa taktycznego. W 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy eskadry w 23 BLT, a następnie dowódcy eskadry. W 2014 roku objął stanowisko dowódcy grupy działań lotniczych w 23 BLT w Mińsku Mazowieckim. Płk pil. Piotr Iwaszko posiada pierwszą klasę pilota, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego.

We wrześniu br. płk Piotr Iwaszko pilotujący MiG-a 29, wspólnie z Arturem Kielakiem pilotującym akrobacyjny XtremeAir Sbach300 (XA-41), jako nowa wojskowo-cywilna formacja Xtreme Sky Force, udowodnili jako pierwsi na świecie podczas wspólnego pokazu na Dniu Otwartym w Mińsku Mazowieckim, że te dwie, tak różne pod każdym względem maszyny, można zgrać doskonale podczas pokazu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony