Przejdź do treści
Air Tattoo 2012
Źródło artykułu

Air Tattoo 2012

Od 1971 roku w Wielkiej Brytanii odbywają się jedne z największych pokazów lotniczych na świecie – Royal International AIR TATOO (RIAT). W tym roku w bazie lotniczej w Fairford w składzie reprezentacji Sił Powietrznych znalazły się MiG-29 z 23. Bazy lotnictwa Taktycznego, na statecznikach których widniały podobizny pilotów biorących udział w powietrznych walkach podczas II wojny światowej.

Ponad 130.000 widzów mogło obserwować podniebne akrobacje w wykonaniu m.in. takich samolotów jak Typhoon, Gripen, Tornado, Yak – 130, a przede wszystkim naszych MiG-ów, za których sterami zasiedli ppłk pil. Artur Kałko oraz kpt. pil. Adrian Rojek. W uznaniu wysokiego kunsztu pilotażu do naszej jednostki trafiło wyjątkowe trofeum – puchar przechodni, który tradycyjnie otrzymują zaproszone załogi statków powietrznych najlepiej prezentujących się w powietrzu. Dodatkowo na wystawie statycznej można było podziwiać takie perły lotnicze jak bombowce B-2, B-52, samoloty transportowe C-5, C-17 i wiele innych.

Wśród niezapomnianych chwil, które dane było przeżyć żołnierzom komponentu wystawionego przez 23.BLT był moment spotkania z synem polskiego asa lotniczego por. pil. Mirosława Feriča, który na co dzień mieszka w Anglii. Pan Philip Ferič-Methuen ze wzruszeniem spoglądał na samoloty, na kadłubach których widniały symbole warszawskich kosynierów. Z tymi samymi symbolami latał jego ojciec w czasie II wojny światowej.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony