JACKAL STONE z udziałem polskich JASTRZĘBI

Polskie F-16/ fot. proj. Piotr ŁYSAKOWSKI/SMLW Krzesiny

W trwającym od 30 sierpnia br. do 1 października br., międzynarodowym ćwiczeniu pk. JACKAL STONE 10, którego organizatorem jest Dowództwo Amerykańskich Sił Specjalnych w Europie (USSOCEUR - United States Special Operations Command Europe) przy współudziale Dowództwa Wojsk Specjalnych, udział wezmą cztery samoloty F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu - Krzesinach.

Załogi polskich Jastrzębi zrealizują zadania wsparcia z powietrza jednostek operujących na ziemi (Live Close Air Support) w przestrzeni powietrznej Litwy, które zaplanowano w dniach 20 - 22 września br.

W ramach ćwiczeń planowane jest również tankowanie F-16 w powietrzu.

***

Jak informuje Dowództwo Wojsk Specjalnych na swojej stronie internetowej obowiązki gospodarza ćwiczeń pk. JACKAL STONE pełnić będą Polska i Litwa. Po raz pierwszy podczas wspólnych ćwiczeń na terenie tych dwóch państw ćwiczyć będą pododdziały wojsk specjalnych Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii, Łotwy oraz Polski i Litwy. Żołnierze wojsk specjalnych z 7 krajów będą ćwiczyć na wybranych obiektach wojskowych w Polsce i na Litwie.

Podstawowym celem ćwiczeń jest rozwijanie i utrwalanie wzajemnych relacji pomiędzy krajami NATO oraz krajami partnerskimi w dziedzinie operacji specjalnych. Zasadnicze znaczenie dla przebiegu ćwiczeń, w zakresie planowania i przeprowadzenia operacji specjalnych, będzie miało wykorzystanie połączonego dowództwa operacji specjalnych (CJSOTF – Combined Joint Special Operation Task Force), w skład którego wchodzić będą min. przedstawiciele polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Ćwiczenia są ważnym elementem procesu przygotowania do przejęcia obowiązków państwa ramowego przez Polskę w dziedzinie operacji specjalnych przy NATO w 2014. Warunkiem jest osiągnięcie gotowości do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu Wojsk Specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command) zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Do tej pory warunki „Frame Nation” (państwa ramowego) w dziedzinie operacji specjalnych spełniają USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Francja.

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 SLT

 

Źródło: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus