WAG 2009

Polska Reprezentacja Szybowcowa na WAG 2009

TRZECIA KONKURENCJA IGRZYSK – CZWARTEK, 11.06.2009

Druga wygrana Sebastiana Kawy

Sebastian Kawa w pięknym stylu zwyciężył w trzeciej konkurencji Igrzysk. Dzięki temu ponownie wraca na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej rundy kwalifikacyjnej.

Po długim wyczekiwaniu organizator przekazał zawodnikom zadanie dnia 20 minut przed startami ziemnymi, które rozpoczęły się o godzinie 13:50. Dzisiejsza konkurencja to przelot prędkościowy po trasie wieloboku o długości 137,9 km. Linia startu lotnego została otwarta o godzinie 14:40. Podczas końcowego odliczania korespondencja radiowa została zakłócona. Niektórzy piloci byli zdezorientowani i zawracali aby ponownie zameldować się na linii startu. Jednym z nich był nasz reprezentant Krzysztof Herczyński. Stracił sporo cennej wysokości. Była to jedna z głównych przyczyn lądowania poza lotniskiem przed pierwszym punktem zwrotnym. Początkowo piloci zdobywali wysokość w bardzo słabych wznoszeniach czego efektem było wolne tempo lotu. Sebastian Kawa był najaktywniejszym zawodnikiem. Jako pierwszy znalazł wznoszenia falowe, które przed drugim punktem zwrotnym pozwoliły na osiągnięcie niebywałej jak na dzisiejszy dzień wysokości 2800 metrów. To był moment zwrotny. Kawa uzyskał przewagę, która zapewniła pewne zwycięstwo w dzisiejszej konkurencji. Do mety doleciało tylko czterech zawodników.

Wyniki trzeciej konkurencji przedstawiają się następująco:

1. Sebastian KAWA - POL - 5 pkt
2. Giorgio GALETTO - ITA - 3 pkt
3. Michael BUCHTAL - GER - 2 pkt
4. Giancarlo GRINZA - ITA - 1 pkt
5. Krzysztof HERCZYŃSKI - POL - 0 pkt

Kolejność w klasyfikacji generalnej po trzech konkurencjach wygląda następująco: