Przejdź do treści
Myśliwiec Hurricane z oznaczeniami Dywizjonu 303
Źródło artykułu

Jacek Mainka: Oblot Hurricane w barwach Dywizjonu 303

20 maja br., pilot Dave Harvey oblatał po zimowych pracach samolot "Hurricane" XII z Historic Aircraft Collection. Statek powietrzny nosi oznaczenia RF-E numer RAF P3700 i na tym właśnie egzemplarzu zwycięstwo nad Me-109 odniósł Mirosław Feric, a Kazimierz Wunsche został zestrzelony 9 września 1940 r. (został poparzony, ale wrócił potem do latania). Pomysł pomalowania "Hurricane" w barwy upamiętniające udział Polaków w "Bitwie o Anglię" powstał w wyniku rozmów między Jackiem Mainką i Historic Aircraft Collection w grudniu zeszłego roku.

Jackowi zależało na wybraniu egzemplarza, którego obsługiwał Ryszard Kwiatkowski (jego bardziej prywatny wpis na ten temat dostępny jest tutaj)


Ryszard Kwiatkowski myje prawdziwego "Hurricane" RF-E P3700. Northolt, wrzesień 1940, zdjęcie ze zbiorów Jacka Mainki

Oblot połączony był z sesją fotograficzną - z pokładu C182 zdjęcia zrobił znany Richard Paver. Dzięki jego uprzejmości, Jacek został zabrany na ten lot i jak wspomina, lecieć "skrzydło w skrzydło" z Hurricane z Dywizjonu 303 było sporym przeżyciem.


                                      Wszystkie zdjęcia aut. Jacka Mainki

Historic Aircraft Collection jest również właścicielem polskiego „Spitfire" Mk.V (dywizjony 315 i 317). Obydwa samoloty gościły w Polsce w 2010 roku. Obecnie Ambasada RP w Londynie nosi się z zamiarem wykorzystania wizerunków "polskiej pary" w swojej tegorocznej kampanii promocyjnej przypominania o udziale Polaków w Bitwie o Anglię. Ze względu na znaczną liczbę naszych rodaków przebywających na terenie Wielkiej Brytanii, udział w pokazach lotniczych "Hurricane" z 303 oraz "Spitfire" z 317 ma wielkie znaczenie propagandowe.


Myśliwiec Typhoon RAF w barwach z czasów Bitwy o Anglię

21 maja, w bazie RAF w Coningsby został zaprezentowany myśliwiec Typhoon w malowaniu upamiętniającym 75 lecie Bitwy o Anglię.

Na samolot zostały również naniesione emblematy porucznika Jamesa Brindleya Nicolsona z 249 Dywizjonu, który za zasługi podczas bitwy otrzymał odznaczenie Victoria Cross. Myśliwiec będzie prezentowany podczas licznych w tym roku imprez lotniczych, gdzie będzie wykonywał loty w parze ze Spitfire, również pomalowanym w barwy z tamtego okresu II Wojny Światowej.


Typhoonem będzie latał porucznik Ben Westoby-Brooks z 29 Eskadry z Coningsby, który powiedział: "To wielki przywilej pilotować ten niezwykły samolot, którego malowanie ma być wyrazem naszego uznania za poświęcenie naszych poprzedników 75 lat temu. Ich zadaniem było zabezpieczenie nieba w krytycznym dla naszego kraju roku 1940 i to zaszczyt oddać hołd tym, którzy dali z siebie wszystko, ryzykując tak wiele".

Dowódca bazy w Coningsby, Attridge podkreślał: "Dzięki dynamicznym pokazom ten Typhoon będzie przypominał wszystkim związki nowoczesnej Royal Air Force z tymi, którzy bronili naszego narodu 75 lat temu. Dzisiaj te samoloty mają za zadanie dyżurować i być gotowym na szybką reakcję, każdej minuty i każdego dnia. Typhoony należące do Quick Reaction Alert bronią przed potencjalnie wrogimi samolotami zbliżającymi się do przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. Od czasów Bitwy o Anglie technologia się zmieniła, ale misja RAF chronienia przestrzeni UK pozostaje bez zmian".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony