Przejdź do treści
Samolot agrolotniczy podczas oprysków, fot. avweb
Źródło artykułu

Agrolotnicy apelują do operatorów dronów o wystrzeganie się nisko latających samolotów

Krajowe Stowarzyszenie Lotnictwa Rolniczego USA (NAAA) zaapelowało do operatorów bezzałogowych statków powietrznych (UA), aby ci byli świadomi nisko latających samolotów wykonujących misje agrolotnicze. „Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę, która ogranicza ogromną część światowych dostaw żywności, nie możemy sobie pozwolić na nawet niewielkie zakłócenie krajowego łańcucha dystrybucji pożywienia”, powiedział prezes NAAA, Andrew Moore,

Zadaniem agrolotników jest dostarczenie składników odżywczych, nasion i środków ochrony roślin uprawom, które staną się źródłem żywności i błonnika dla konsumentów w USA i na całym świecie. „Ich praca nie może być opóźniona, ponieważ bezzałogowa konstrukcja nie ustępuje im miejsca, jak wymaga tego prawo”, dodał.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych agrolotnicy uprawiają 127 mln akrów ziemi uprawnej i wykonują loty nawet na wysokości 10 stóp nad ziemią, dzieląc przestrzeń powietrzną z lotnictwem bezzałogowym, które zgodnie z prawem może latać do wysokości maksymalnie 400 stóp AGL.

Stowarzyszenie powołało się na testy przeprowadzone przez zainteresowane strony, w tym Colorado Agricultural Aviation Association. Ich analiza wykazała, że podczas lotu ze standardową prędkością, piloci nie byli w stanie śledzić wzrokowo bezzałogowego statku powietrznego o szerokości 28 cali. „Chociaż taki dron może być zauważony przez sekundę, to nie jest stale widoczny dla pilotów, co oznacza, że uniknięcie kolizji jest zależne od operatorów bezzałogowców”.

NAAA zaleca operatorom dronów podjęcie następujących działań:

  • dać pierwszeństwo załogowemu samolotowi
  • wyposażyć drona w technologię wizualizowania lotu, taką jak ADS-B In
  • zdobyć certyfikat i dobre wyszkolenie w obsłudze bezzałogowego statku powietrznego
  • skontaktować się z lokalną AgAviation.org/findapplicator
  • wyposażyć UA w widoczne światła stroboskopowe i oznakowanie o wysokiej widoczności
  • posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej UA
  • lądować bezzałogowym statkiem powietrznym natychmiast, gdy w pobliżu znajdzie się nisko lecący samolot agrolotniczy
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony