Red Bull Air Race 2015 - Las  Vegas (fot. Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)

Rekordowe trzecie mistrzostwo Bonhomme’a w Red Bull Air Race!

Podczas finałowego przystanku w ubiegły weekend (17-18 października), Brytyjczyk Paul Bonhomme po raz trzeci wygrał Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, tym samym ustanawiając nowy rekord. W ostatecznym rozliczeniu pokonał rewelacyjnego Australijczyka Matta Halla, który w ostatnim wyścigu sezonu w Las Vegas zajął pierwsze miejsce.

Paul Bonhomme zdobył w niedzielę (18 października) koronę mistrza Red Bull Air Race 2015. Do sukcesu wystarczyło mu drugie miejsce w emocjonującym finałowym wyścigu sezonu na torze Motor Speedway w Las Vegas, w którym triumfował jego największy rywal Matt Hall. Na trzecim miejscu uplasował się Niemiec Matthias Dolderer, dla którego było to drugie podium w tym sezonie. Wyścigową akcję śledziło podczas weekendu około 20 tysięcy widzów.

Mistrzostwo zdobyte w 10. sezonie powietrznej rywalizacji jest już trzecim w karierze Bonhomme’a. Poprzednie tytuły brytyjski as przestworzy wywalczył w 2009 i 2010 roku. Tuż przed finałowym wyścigiem Bonhomme zmagał się z problemami technicznymi, jednak ostatecznie uzbierał 76 punktów w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Halla (71) o zaledwie pięć punktów. Pierwszą trójkę zamknął Austriak Hannes Arch z sumą 34 punktów na koncie.

Red Bull Air Race 2015 - Las  Vegas (fot. Joerg Mitter/Red Bull Content Pool)

„To niesamowite, po prostu niesamowite” – powiedział zlany potem Bonhomme, który na osiem tegorocznych wyścigów wygrał cztery i siedem razy stawał na podium, łącznie zdobywając rekordową sumę 76 punktów w klasyfikacji generalnej. „To, co się dzisiaj stało, naprawdę daleko odbiegało od moich wyobrażeń. Wydarzyło się mnóstwo rzeczy, których się nie spodziewałem. Jednak jako zespół pokonaliśmy wszelkie problemy i oto rezultat. Były to najtrudniejsze Mistrzostwa Świata, w jakich startowałem. Wymagały ciężkiej pracy”.

Aby zdobyć koronę mistrza, Bonhomme musiał ukończyć rywalizację na co najmniej szóstym miejscu. Napięcie wzrosło tuż przed rozpoczęciem pojedynku jeden na jednego w ramach Rundy 8, w którym miał zmierzyć się z Archem. Problemy techniczne zmusiły nagle Bonhomme’a do powrotu do padoku. Niezdolność maszyny do lotu w starciu z Archem mogła kosztować go zwycięstwo.

W poprzednio rozegranej Rundzie 14 Bonhomme’a zaskoczyła nagła ulewa, która uszkodziła jego skrzydło i wyposażenie techniczne. Jednak zespół zdołał szybko naprawić sprzęt do pomiaru prędkości i brytyjski pilot ponownie wzbił się w przestworza, aby pokonać Archa i awansować do finału, w którym uplasował się na drugim miejscu tuż za Hallem.

„Warunki były szokujące” – powiedział Hall, odnosząc się do złowieszczych deszczowych chmur, które zebrały się nad pustynią w okolicy Las Vegas Motor Speedway. „Na Paulu ciążyła spora presja i zrobił to, co musiał – więc gratuluję. To był niesamowity rok”.

Węgier Peter Besenyei, ośmiokrotny zwycięzca i jeden z najlepszych pilotów w historii Red Bull Air Race, ogłosił koniec kariery w dyscyplinie, którą pomógł stworzyć w 2003 roku. 59-letni Besenyei wywalczył tytuł mistrza w inauguracyjnym sezonie 2003.

WYNIKI RED BULL AIR RACE W LAS VEGAS: 1. Matt Hall (AUS), 2. Paul Bonhomme (GBR), 3. Matthias Dolderer (GER), 4. Yoshihide Muroya (JPN), 5. Hannes Arch (AUT), 6. Michael Goulian (USA), 7. Nicolas Ivanoff (FRA), 8. Martin Sonka (CZE), 9. Juan Velarde (ESP), 10. Nigel Lamb (GBR),  11. Pete McLeod (CAN), 12. Kirby Chambliss (USA), 13. Peter Besenyei (HUN), 14. François Le Vot (FRA)

OSTATECZNA KLASYFIKACJA GENERALNA MISTRZOSTW ŚWIATA 2015: 1. Bonhomme (GBR) 76 punktów, 2. Hall (AUS) 71, 3. Arch (AUT) 34, 4. Sonka (CZE) 29, 5. Dolderer (GER) 26, 6. Muroya (JPN) 23, 7. Lamb (GBR) 20, 8. McLeod (CAN) 19, 9. Ivanoff (FRA) 15, 10. Goulian (USA) 13, 11. Chambliss (USA) 9, 12. Besenyei (HUN) 8, 13. Velarde (ESP), 14. Le Vot (FRA).

Powtórkę wyścigu można obejrzeć na Red Bull TV.